Dopłata do ubezpieczenia sposobem na wyższe ubezpieczenie

0
2894

Kolizja lub wypadek drogowy zdarza się wielu kierowcom. Niemal każdy kierowca doznał kiedyś przynajmniej lekkiej stłuczki lub brał udział w podobnym zdarzeniu drogowym, które wymagałoby kontaktu z ubezpieczycielem i potrzeby wypłaty odszkodowania. Już samo takie zdarzenie stanowi stres dla uczestnika, a potem wiąże się dodatkowo z licznymi formalnościami, których celem jest uzyskanie odszkodowania. I właśnie z wypłatą odszkodowań komunikacyjnych kierowcy mają nierzadko poważne problemy. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania, co w rezultacie nie pokrywa całości szkód.

Kolizja lub wypadek drogowy zdarza się wielu kierowcom. Niemal każdy kierowca doznał kiedyś przynajmniej lekkiej stłuczki lub brał udział w podobnym zdarzeniu drogowym, które wymagałoby kontaktu z ubezpieczycielem i potrzeby wypłaty odszkodowania. Już samo takie zdarzenie stanowi stres dla uczestnika, a potem wiąże się dodatkowo z licznymi formalnościami, których celem jest uzyskanie odszkodowania. I właśnie z wypłatą odszkodowań komunikacyjnych kierowcy mają nierzadko poważne problemy. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania, co w rezultacie nie pokrywa całości szkód.

Uzyskaj dopłatę do odszkodowania oc

Ubezpieczyciele, działając we własnym interesie i kierując się chęcią jak największych zysków, dążą do tego, aby poszkodowanemu kierowcy wypłacić jak najmniejszą kwotę. W rezultacie kierowcy nie są w stanie należycie naprawić swoich uszkodzonych samochodów lub otrzymują zaniżone wypłaty w przypadku szkody całkowitej.

odszkodowanie z oc sprawcy

Zaniżanie odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych

Po tym, jak dojdzie do kolizji czy wypadku i poszkodowany kierowca zgłosi szkodę, dochodzi do oszacowania jej przez pracującego dla firmy ubezpieczeniowej rzeczoznawcę. Wielu kierowców po otrzymaniu wyceny ze zdziwieniem stwierdza, że kwota, jaką chce im wypłacić ubezpieczyciel jest dużo niższa, niż ta, na jaką liczyli. W przypadku szkody częściowej zaniżeniu ulegają między innymi koszty amortyzacji części, stawki za roboczogodziny czy koszty nieoryginalnych części zamiennych. Jeśli zaś chodzi o szkody całkowite, to największym problemem dla poszkodowanego kierowcy jest sytuacja, gdy ubezpieczyciel odmawia uznania szkody jako całkowitej lub zaniża wartość całkowicie uszkodzonego samochodu.

Co zatem może zrobić kierowca, który nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela? Na pewno może złożyć odwołanie od decyzji. Wyjściem jest też droga sądowa. To jednak wymaga od kierowcy poświęcenia sporej ilości czasu, a także pieniędzy na prawnika i koszty sądowe. Nigdy nie ma też gwarancji, że uda się wygrać batalię z ubezpieczycielem i zdobyć wyższe odszkodowanie. Zysk może też być niższy od kosztów i nie kalkulować się, jeśli chodzi o poświęcony czas. W sytuacji, gdy kierowca nie ma czasu i obawia się samodzielnej batalii z ubezpieczycielem, może skorzystać z usługi, która na rynku pojawiła się całkiem niedawno, a mianowicie sprzedania szkody specjalistycznej firmie, zwanej często firmą odszkodowawczą.

Dopłata od ubezpieczyciela sposobem na uzyskanie większego odszkodowania

Usługa, która pozwala poszkodowanemu kierowcy uzyskać wyższe odszkodowanie polega na cesji wierzytelności na rzecz firmy, inaczej sprzedaży szkody czy dopłaty do ubezpieczenia. Kierowca otrzymuje wówczas określoną w umowie kwotę. W wielu przypadkach może to być atrakcyjne finansowo wyjście z sytuacji dla kierowców, których spotkało zaniżanie odszkodowań przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Po sprzedaży wierzytelności zdobycie wyższego odszkodowania leży już tylko i wyłącznie w interesie firmy, która je wykupiła. Oczywiście firma taka uwzględnia tutaj swój zysk i właśnie o niego pomniejszona zostaje kwota, jaką otrzymuje kierowca. Jednak skala zaniżania odszkodowań i rosnąca liczba firm oferujących kupno odszkodowania są na tyle duże, że jest to intratny interes. Wynika to z tego, że zaniżanie odszkodowań jest powszechną praktyką i mało jest takich kierowców, którzy byliby w pełni usatysfakcjonowani kwotą zaproponowanego przez ubezpieczyciela odszkodowania.

Jak twierdzą właściciele firm odszkodowawczych oferujących dopłaty do odszkodowania, dopóki ubezpieczyciele będą dążyć do wypłaty jak najniższych ubezpieczeń, dopóty będzie dla nich miejsce na rynku. Już teraz można znaleźć mnóstwo ofert skierowanych do pokrzywdzonych kierowców.

Dopłata do odszkodowania – ważne kwestie

Praktyka sprzedaży szkody jest zgodna z polskim systemem prawnym. Należy jednak pamiętać, że nie każdą szkodę można sprzedać. Nie można tego zrobić w przypadku szkody osobowej, a jedynie majątkowej. Aby można to było zrobić, od zaistnienia może upłynąć maksymalnie trzy lata. Zazwyczaj dopłata od ubezpieczyciela uzyskiwana jest z ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Rzadziej spotyka się wykupywanie ubezpieczeń z polisy AC, w których zazwyczaj jest wiele wyłączeń od odpowiedzialności, co wpływa negatywnie na szansę wygrania sporu sądowego z firmą ubezpieczeniową.

Firmy zajmujące się dopłatą do odszkodowań oferują kilka sposobów wykupu szkody. Może się to stać przed przystąpieniem do sprawy sądowej, a może również na którymś z etapów sprawy. W pierwszej kolejności firma taka poprosi o kosztorys, na podstawie którego klientowi zaproponowano odszkodowanie. Potem, po analizie szans na odszkodowanie, jakie może uzyskać, proponuje klientowi określoną kwotę. Gdy kierowca zgadza się, dochodzi do podpisania z firmą odszkodowawczą cesji wierzytelności i kierowca otrzymuje uzgodnioną kwotę. W tym momencie poszkodowany kierowca nie może już samodzielnie starać się o większe odszkodowanie.

Opinie na temat dopłat do odszkodowań

Usługa odkupienia odszkodowania jest dość nowa na polskim rynku i nie każdy kierowca, nawet jeśli wie, na czym polega, to nie zawsze musi się orientować w szczegółach. Dlatego poszkodowani przez ubezpieczycieli kierowcy poszukują opinii na temat usługi wykupu szkody. Choć kierowca, którego spotkało zaniżanie odszkodowań i sprzeda wierzytelność, nie może już dalej podejmować działań w celu uzyskania kolejnych pieniędzy z ubezpieczenia, to może zostać wezwany do sądu w roli świadka w procesie firmy odszkodowawczej z firmą ubezpieczeniową. Jest to jednak rzadka okoliczność, aczkolwiek nie można jej całkowicie wykluczyć. Należy też mieć na uwadze to, że dopłata od ubezpieczyciela uzyskana od firmy odszkodowawczej może być przez fiskusa uznana za przychód i należy od niej uiścić podatek dochodowy.

Chcąc skorzystać z usługi sprzedaży odszkodowania warto zatem wcześniej poznać opinie na temat dopłat do odszkodowań, aby wiedzieć, czego się spodziewać. W sieci jest całkiem sporo opinii innych kierowców, którzy już z takiej usługi skorzystali.

odszkodowanie z oc sprawcy

[Głosów:7    Średnia:4.7/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here