Co zrobić, gdy ubezpieczyciel nie wypłacił odszkodowania?

0
1120

Ubezpieczyciele często zwlekają z wypłatą odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Poszkodowani niejednokrotnie latami domagają się należnej im z tego tytułu kwoty. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyegzekwować odszkodowanie od ubezpieczyciela? Jakie kroki podjąć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

odszkodowanie z oc sprawcy

Pierwszy krok, czyli wezwanie do zapłaty

Swoją walkę o należne odszkodowanie należy rozpocząć od napisania i wysłania stosownego wezwania. Teoretycznie bowiem zwłoka w wypłacie świadczenia może być związana ze zwykłym, ludzkim błędem. Osobie odpowiedzialnej za realizację przelewów mogło po prostu to umknąć. Oczywiście taka sytuacja zdarzy się wyłącznie wtedy, gdy wcześniej doszło już do wydania decyzji, ustalającej  kwotę tego odszkodowania. Jeżeli natomiast w swoim orzeczeniu ubezpieczyciel odmówił wypłaty lub ustalił ją na wyjątkowo niskim poziomie albo mijają miesiące, a ten wciąż nie wydał decyzji, wtedy należy napisać wezwanie. Ten dokument poprawnie sporządzony i wysłany będzie podstawą do dochodzenia odszkodowania przed sądem. Nie ma jakiejś szczególnej, ustalonej formy pisma. Należy jednak wskazać w nim swoje dane osobowe, dane ubezpieczyciela, numer i datę zawarcia polisy ubezpieczeniowej, a także jeszcze raz opisać zdarzenie, które spowodowało szkodę. Jeżeli została już wydana decyzja, należy też się na nią powołać.

odszkodowanie z oc sprawcy

Droga sądowa – jak uzyskać należne odszkodowanie?

Jeżeli wezwanie do zapłaty nie przyniesie pozytywnego rezultatu w postaci wypłaty należnego odszkodowania, nie pozostaje nic innego, jak droga sądowa. Aby zainicjować takie postępowanie, należy wnieść pozew. Można spróbować napisać go samodzielnie, bazując na przepisach Kodeksu cywilnego. Tam znajdziemy szczegółowe wytyczne i wymogi, dotyczące pism procesowych. Należy jednak podkreślić, że jest to niemałe wyzwanie. Chcąc mieć pewność pozytywnego załatwienia naszej sprawy, lepiej poprosić o pomoc profesjonalistę. Na rynku działają kancelarie radcowskie i adwokackie, specjalizujące się w tego typu sprawach. One pomogą przebrnąć przez etap likwidacji szkody, prowadzonej przez ubezpieczyciela, napiszą odwołanie od decyzji, a także pomogą uzyskać należne odszkodowanie. Oczywiście w sądzie należy przygotować się na długą walkę. Sprawa nie musi bowiem skończyć się na pierwszej instancji. Strona niezadowolona z wydanego rozstrzygnięcia może też wnieść apelację, czyli środek odwoławczy.

Rzecznik Finansowy – w czym może pomóc?

Pozostaje jeszcze trzecie rozwiązanie naszego problemu. O pomoc można zwrócić się również do Rzecznika Finansowego. W takiej sytuacji wystąpi on w roli mediatora i pomoże ustalić stronom ewentualne warunki porozumienia. Chociaż osiągnięcie kompromisu może wydawać nam się nieosiągalne, Rzecznik Finansowy już niejednokrotnie doprowadził do pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here