5 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli planujesz kupić samochód

0
52977

Kupno samochodu to niełatwa sprawa. Trzeba wybrać model, typ, kolor i wiele innych rzeczy, które mają kluczowe znaczenie. Wielu ludzi decyduje się na używany samochód, gdyż jest to bardziej opłacalne. W tym przypadku należy zachować jeszcze większą ostrożność niż przy zakupie nowego auta. Takie sprawy jak podatek, rejestracja czy tanie ubezpieczenie są kluczowe. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aby cały proces przebiegł gładko.

  1. Pomyśl, czego potrzebujesz

Zacznij od zdecydowania, ile chcesz przeznaczyć na zakup auta. Nie może to być zbyt niska kwota, jednak nie nadwyrężaj swojego budżetu. Kupujesz w końcu używany samochód. Następnie zastanów się nad modelem i wielkością. Jeżeli masz dużą rodzinę, najlepsze będzie kombi lub SUV. Możesz również pomyśleć o sedanie, jednak ma on mniejszy bagażnik. Dobrym rozwiązaniem może być van, ale w tym przypadku lepiej mieć też normalne auto. Najważniejsze, żeby Twój pojazd był funkcjonalny i spełniał swoją funkcję jak najlepiej. Dostosuj wybór auta do swoich potrzeb.

  1. Na co zwracać uwagę przy oglądaniu?

Bez dokładnego obejrzenia samochodu nie można się obejść. Zapewne nie chcesz go kupić, aby potem zorientować się, że coś jest z nim nie tak. Przede wszystkim umów się ze sprzedającym w spokojnym, cichym miejscu, najlepiej gdy jest jasno i pogoda dopisuje. Oglądanie auta w nocy lub w deszczu mija się z celem, ponieważ możesz przeoczyć niedoskonałości lakieru, które powiedzą Ci wiele o przejściach samochodu.

Przed spotkaniem dobrze jest również zapoznać się z danym modelem. Sprzedający, widząc naszą wiedzę, nie będzie mógł nas łatwo oszukać. Do tego będziemy mogli sprawdzić ważne części auta, np. progi zawieszenia.

odszkodowanie z oc sprawcy

Zwracaj uwagę na stan nadwozia i wnętrza (kierownica, gałka zmiany biegów, fotele i pedały). Możesz w ten sposób zorientować się, jak często samochód był używany, czy jest zadbany i ile kilometrów przejechał. Zajrzyj również pod pokrywę i zbadaj podwozie, aby sprawdzić, czy są tam jakieś ślady usterek i napraw. Zwróć również uwagę czy nie ma żadnych otarć i śladów malowania na lakierze.

  1. Ubezpieczenie

Po zakupie samochodu obowiązek zadbania o jego ubezpieczenie spada na nowego właściciela. Musisz sprawdzić, czy auto posiada ważną polisę OC. Podczas kupna dostajesz wszystkie potrzebne dokumenty: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i potwierdzenie zawarcia OC. W przypadku, gdy samochód nie ma ważnego ubezpieczenia, trzeba od razu kupić nowe. Może się jednak zdarzyć, że polisa jest wciąż ważna. Wtedy są dwa rozwiązania: masz możliwość przepisania polisy na siebie lub zrezygnować z niej i kupić nową. Jeśli zdecydujesz się na opcję pierwszą, zakład ubezpieczeń dopasuje dane na polisie do tych w dowodzie rejestracyjnym. Konieczna jednak będzie rekalkulacja. Firma ubezpieczeniowa wyliczy nową cenę ubezpieczenia biorąc pod uwagę informacje na temat nowego właściciela. Jeśli kwota będzie wyższa, będziesz musiał dopłacić różnicę.

Jeżeli zdecydujesz się na nową polisę, musisz wypowiedzieć obecne ubezpieczenie podając datę jego zakończenia. Warto przedtem sprawdzić, czy powinno się zmienić ubezpieczyciela, czy pozostać u tego samego. Możesz skorzystać z porównywarek ubezpieczeń, żeby znaleźć najkorzystniejszą ofertę i zdecydować co zrobisz. Dzięki nim możesz sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie samochodu nie tylko w Polsce, ale i w UK, jeśli myślisz o przeprowadzce.

  1. Rejestracja

Aby przerejestrować samochód należy wybrać się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Trzeba zabrać ze sobą umowę kupna-sprzedaży lub fakturę, dowód rejestracyjny od poprzedniego właściciela, kartę pojazdu, dowód tożsamości, potwierdzenie posiadania ważnego OC oraz dowód uiszczenia niezbędnych opłat. Jeżeli samochód nie był nigdy rejestrowany w tym urzędzie, opłaty będą wynosiły 180,50 zł. Jeśli był on w nim zarejestrowany i ma tablice nowego typu, koszty zmniejszą się do 81 zł.

Na końcu całego procesu dostaniesz dokumenty tymczasowe, które będą ważne przez 30 dni. Potem znowu będziesz musiał udać się do Urzędu Miasta, aby odebrać właściwe dokumenty.

odszkodowanie z oc sprawcy
  1. Podatek

Jeśli wartość Twojego samochodu przekracza 1000 zł, musisz uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym celu należy pobrać formularz PCC-3 ze strony Urzędu Skarbowego, wypełnić go i zanieść do najbliższego Urzędu Skarbowego wraz z odpowiednią opłatą.

Wysokość podatku obliczana jest na podstawie wartości samochodu i wynosi 2% jego ceny. Jednak jeżeli urzędnik uzna, że wartość auta jest zaniżona, może powołać biegłego, a on wyceni auto i obliczy podatek. Pamiętaj, że masz 2 tygodnie na zajęcie się podatkiem po zakupie auta.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here