Błędny przelew – co zrobić po wysłaniu raty kredyty na złe konto?

0
1173

Wysłałeś ratę kredytu na niewłaściwy rachunek? Wbrew pozorom jest to sytuacja, do której dochodzi bardzo często i wielu kredytobiorców musiało choć raz poradzić sobie z tym problemem. Im wyższa jest kwota błędnego przelewu, tym bardziej stresująca może być ta sytuacja. Na szczęście da się rozwiązać ten problem – kluczowa jest szybka reakcja kredytobiorcy. Zobacz, co trzeba zrobić po wysłaniu raty kredytu na niewłaściwy rachunek, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z nieterminową spłatą zobowiązania.

Pomyłki podczas przelewu – jakie zdarzają się najczęściej?

odszkodowanie z oc sprawcy

Wykonanie przelewu nie jest skomplikowane i miliony osób na całym świecie regularnie korzysta z tego udogodnienia. Warto jednak wiedzieć, że na cały ten proces składa się wiele elementów i nie trudno o popełnienie błędu, który sprawi, że pieniądze powędrują na zły rachunek.

Podanie złego numeru rachunku odbiorcy

odszkodowanie z oc sprawcy

Jedną z częstszych i jednocześnie najgorszych pomyłek, jaką możemy popełnić, jest błędne wprowadzenie numeru rachunku odbiorcy. Jak wiadomo, numery rachunków bankowych są bardzo długie, dlatego nie trudno o przekręcenie cyfr, które powoduje, że pieniądze trafiają nie tam, gdzie trzeba.

W przypadku popełnienia takiej pomyłki odzyskanie pieniędzy zajmuje najwięcej czasu, jeśli przelew rzeczywiście trafi do nieznanej nam osoby. Może się jednak okazać, że wpisany przez nas numer rachunku bankowego nie ma właściciela i przelew nie zostanie wykonany. W takiej sytuacji bardzo szybko dochodzi do automatycznego zwrotu pieniędzy na konto. Jest to oczywiście optymistyczny scenariusz, który niestety nie zawsze się zdarza.

Błędna kwota przelewu

Kolejną popularną pomyłką jest wpisanie za małej lub zbyt dużej sumy przelewu. W przypadku za dużego przelewu kredytobiorca może to potraktować jako nadpłatę zobowiązania i zmniejszy to kwotę, która pozostała do spłaty kredytu https://habza.com.pl/kredyty-dla-firm/. Niektóre instytucje odsyłają nadwyżkę, którą przez przypadek wysłaliśmy. Większym problemem jest niedopłata, która może spowodować naliczanie się odsetek dlatego trzeba zareagować jak najszybciej. Najczęściej wystarczy dokonanie drugiego przelewu na brakującą sumę, jednak zawsze lepiej jest skontaktować się z kredytodawcą.

Błąd w nazwie odbiorcy

Tego typu błąd również zdarza się bardzo często, jednak na szczęście jest on mało znaczący. Nawet jeśli dokonasz dużej pomyłki w nazwie odbiorcy np. zmienisz nazwisko lub przekręcisz litery w nazwie banku, to przelew i tak dotrze do odbiorcy. Ważne jest, aby poprawny był numer rachunku, na który chcesz przelać środki. Dla pewności możesz skontaktować się z kredytobiorcą, aby powiadomić go o błędzie i dopytać czy przelew dotarł na jego rachunek. W większości przypadków  jednak nawet bez tego działania wszystko powinno pójść sprawnie i bez zbędnych nieprzyjemności.

Przelew bankowy trafił na złe konto – co zrobić?

Jeśli wiesz, że Twój przelew trafił na niewłaściwie konto bankowe, to należy podjąć natychmiastowe działanie. Niestety nie ma możliwości, aby osobiście skontaktować się z odbiorcą przelewu i poprosić go o zwrot środków. W całej transakcji musi pośredniczyć bank. Specjaliści kredytowi Habza Finanse radzą, aby w takiej sytuacji zgłosić zaistniałą sytuację do banku. Pracownicy tej instytucji sami skontaktują się w naszym imieniu z odbiorcą błędnego przelewu.

Następnie osoba ta będzie musiała dokonać zwrotu środków, jednak nie na nasz rachunek, z którego je otrzymała, a na specjalny rachunek ustanowiony przez bank na potrzeby pośredniczenia w transakcji. Cały proces może potrwać nawet miesiąc dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here