Co dzieje się z polisą OC pojazdu w momencie jego sprzedaży?

0
3449

Chociaż liczba samochodów kupowanych na rynku pierwotnym stale wzrasta, nadal dużą popularnością wśród Polaków cieszą się samochody używane. Wszystkie z reguły posiadają ważne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Czy w momencie sprzedaży auta polisa OC wygasa, czy przechodzi na nowego właściciela? Wyjaśniamy.

odszkodowanie z oc sprawcy

Transakcja kupna / sprzedaży samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Istotnym punktem jest uregulowanie kwestii związanej z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Polisa OC przechodzi na nowego właściciela?

Wszystkie samochody wystawione na sprzedaż przez prywatnych właścicieli powinny mieć (przynajmniej w teorii) ważne ubezpieczenie OC pojazdu. Dlatego już na etapie finalizowania transakcji sprzedawca i nabywca powinni ustalić warunki związane z ubezpieczeniem. Zgodnie z aktualnymi przepisami, polisa OC sprzedawanego samochodu może przejść na nowego właściciela i obowiązywać do końca okresu.

Warto przy tym podkreślić, że sprzedawca ma obowiązek poinformować dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu ubezpieczonego auta i przekazaniu polisy nowemu właścicielowi. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może dokonać rekalkukacji składki – tak, by jej wysokość była adekwatna do ryzyka ubezpieczeniowego związanego z nowym właścicielem samochodu.

Umowę OC można wypowiedzieć

Decyzja dotycząca przejęcia aktualnej polisy OC przez nabywcę pojazdu wcale nie jest wiążąca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowy właściciel auta ma prawo wypowiedzieć umowę OC – w dowolnym momencie jej trwania.

Aby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne, pisemną rezygnację należy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym – bezpośrednio w oddziale, przesłać faksem lub pocztą. Wniosek powinien zawierać takie informacje jak:

  • imię i nazwisko posiadacza samochodu,
  • adres zamieszkania,
  • rocznik, markę pojazdu,
  • numer aktualnej polisy.

Ważne jest, aby dokument został podpisany własnoręcznie.

Warto przy tym mieć świadomość, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do dokonaniu zwrotu kwoty ubezpieczenia za niewykorzystany okres na rzecz zbywcy. Dotyczy to jednak przypadku, kiedy wypowiedzenie umowy zostało złożone przed upływem 30 dni od nabycia auta.

Gdy nabywca rezygnuje z polisy OC poprzedniego właściciela

Już na wstępie może okazać się, że nabywca nie jest zainteresowany korzystaniem z polisy OC sprzedawcy auta. W takiej sytuacji sprzedawca – podczas informowania o sprzedaży pojazdu – musi również poinformować o rezygnacji z ubezpieczenia. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe dokona zwrotu na rzecz sprzedającego w kwocie proporcjonalnej do niewykorzystanego okresu ubezpieczenia.

odszkodowanie z oc sprawcy

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here