Karambol a ubezpieczenie: kto wypłaci odszkodowanie?

0
2634

Wraz z nadejściem jesieni oraz zbliżającą się zimą warunki drogowe się pogarszają. Mgła i śliskie podłoże to jedne z głównych przyczyn wypadków samochodowych, również tych, w których udział bierze więcej niż dwa samochody. Jesienno-zimowe warunki zwiększają ryzyko karamboli. W związku z tym warto dowiedzieć się, na jakie odszkodowanie może liczyć kierowca auta, które brało udział w karambolu oraz kto wypłaca odszkodowanie poszkodowanym.

Winni wypadków drogowych

Przy wypadkach drogowych, w których udział biorą dwa samochody, ustalenie winnego zdarzenie jest sytuacja względnie łatwą. Najczęściej winę ponosi kierowca, który wjechał od tyłu w inny samochód. Jednak ustalenie winnego komplikuje się, gdy do czynienia mamy z karambolem. Tutaj trudno winić za wynikłe szkody kierowcę, który na nas wjechał. Wielu kierowców zastanawia się, od kogo w tym wypadku można żądać odszkodowania.

Kto jest winny karambolu?

Aby móc wypłacić odszkodowanie za karambol konieczne jest ustalenie winnych. Obejmuje to dowiedzenie się kto i w jakim stopniu był winny całemu zdarzeniu. Podstawową zasadą jest to, że za zniszczenie pierwszego samochodu odpowiada kierowca drugiego, za szkody drugiego auta trzecie, a trzecie – czwarte i tak dalej, aż do końca wszystkich uczestników stłuczki.

Odszkodowanie wypłacane jest z ubezpieczenia OC właściciela samochodu. Oznacza to, że pierwszy samochód otrzyma je z ubezpieczenia drugiego samochodu. Jednak w tym wypadku odszkodowanie obejmuje tylko naprawę tylnej części auta, pieniądze na naprawę maski można otrzymać tylko  z wykupionego ubezpieczenia AC (jeśli takie się posiada). To samo dotyczy pozostałych sam samochodów. W praktyce i przy modelowym karambolu otrzymuje się więc odszkodowanie tylko za część napraw w samochodzie. Jednak w rzeczywistości karambole są bardziej skomplikowane. Stąd też konieczne jest ustalenie dokładnych okoliczności zdarzenia. Ustalenie ich należy do zadań policji. To ona zobowiązana jest do sporządzania notatki i wskazania jednoznacznie odpowiedzialności poszczególnych kierowców. Na taj podstawie dopiero ubezpieczyciel może wypłacać odszkodowania – często też się zdarza, że odszkodowania uwzględnia np. naprawę maski przedniej, bo z notatki policyjnej wynika, że jej uszkodzeniu jest winny inny kierowca.

Obowiązki ubezpieczyciela w przypadku karambolu

Należy jednak pamiętać, że w przypadku żadnego wypadku drogowego, w tym i karambolu ubezpieczyciel  nie może wykazywać się biernością i czekać na to, co ustali policja. Jest on zobowiązany do podejmowania samodzielnych oraz aktywnych działań w  ramach toczącego się postępowania likwidacyjnego szkody. Firmy ubezpieczeniowe mogą więc podejmować takie działania jak analiza reakcji świadków, oględziny miejsca zdarzenia oraz sporządzenie dokumentacji uszkodzeń pojazdu. Wszystkie te czynności mogą być wykonywane równocześnie z pracą policji i poprzedzać przedstawianie przez nią oficjalnego raportu ze zdarzenia. Takie podejście firmy ubezpieczeniowej sprawi, że przynajmniej część poszkodowanych kierowców będzie mogła liczyć na szybsze wypłaty odszkodowań OC, o ile kierowcy sprawnie i szybko złożą wymagana dokumentację, w tym też tą fotograficzną.

Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowanie w przypadku karambolu?

Terminy wypłat odszkodowania OC w przypadku karambolu nie różnią się od tych dotyczących tradycyjnych wypadków komunikacyjnych. Mówimy więc tutaj o 30 dniach od zgłoszenia szkody.  W przypadku karambolu termin ten może jednak zostać przez ubezpieczyciela przedłużony, ze względu na trudności w ustaleniu sprawców. W tym przypadku firma ubezpieczająca samochód musi poszkodowanego poinformować o tym na piśmie oraz wskazać nowy termin zbadania okoliczności wypadku. Kierowcy powinni pamiętać, że nie może on być dłuższy niż 90. Ewentualne dalsze przedłużenie jest możliwe wtedy, kiedy o wypłacie odszkodowania decyduje postępowanie sądowe – co jest możliwe w przypadku karambolu. W takim przypadku na pieniądze z odszkodowania OC można liczyć dopiero po jego zakończeniu.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jeżeli chce się przyspieszyć wypłat odszkodowania, należy jak najszybciej wypełnić wymagane dokumenty, zgłosić szkodę oraz wykonać dokumentację fotograficzną samochodu. W przypadku, jeśli osoba, która uszkodziła samochód, przyznaje się do winy do dokumentacji, warto dołączyć oświadczenie mówiące o tym.

odszkodowanie z oc sprawcy

Ubezpieczenie AC a karambol

W bardziej komfortowej sytuacji są uczestnicy karambolu z ubezpieczeniem AC. Jeżeli ustalenie winnych, a co za tym idzie, wypłata odszkodowań OC się przeciąga, warto się zastanowić czy nie bardziej będzie opłacalne naprawienie całości szkody z polisy AC. Ta opcja jest szczególnie polecana osobom, dla których samochód stanowi podstawowe narzędzie pracy. Trzeba pamiętać, że decydując się na to, traci się zniżki w ubezpieczeniu. Ryzykiem jest również fakt, że w przypadku, gdy postępowanie udowodni brak winy danego kierowcy, ubezpieczyciel, wypłacając AC, może żądać od towarzystwa sprawcy zwrotów wypłaconych pieniędzy. W tym przypadku nie traci się zniżek na ubezpieczenie AC.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here