Odszkodowania przysługujące pasażerom pojazdów

0
1685

Pasażerowie samochodów biorących udział w wypadkach drogowych mogą i często są tak samo poszkodowani, jak sami kierowcy. Doznają oni szkód  zarówno na osobie, jak i majątkowych np. zniszczenie telefonu, komputera itd. Szkody te mogą dotyczyć i pasażera poszkodowanego samochodu i pasażera samochodu, który zawinił w wydarzeniu drogowym.  Wiele osób, które jadą jako pasażerowie, nie wie, że w przypadku wypadku należy im  się odszkodowanie. Mogą się o nie ubiegać pasażerowie z obydwóch pojazdów biorących udział w wypadku. Zobacz, o jakie rekompensaty mogą się ubiegać.

Kim jest pasażer samochodu?

Zanim przystąpimy do szczegółowego omówienia, jakie odszkodowania dla pasażerów są możliwe, dobrze jest ustalić, kim tak naprawdę jest ta osoba. Pasażerem określa się każdą  osobę, która znajduje się w pojeździe mechanicznym, a która nie ma bezpośredniego wpływu na kierowanie i ruch samochodu.

Odszkodowanie z polisy OC dla pasażerów

Każdy pasażer, który doznał szkody w wyniku zdarzenia drogowego, może ubiegać się o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Wypłacona rekompensata ma pokryć poniesione szkody. O ten rodzaj świadczenia może ubiegać się nie tylko pasażerowie poszkodowanego samochodu, ale i pasażerowie sprawcy wypadku. W tym drugim przypadku ważne jest jednak to, że nie może on przyczynić się do spowodowania wypadku. Jako przyczynienie się wypadku lub do zwiększenia rozmiaru szkody firmy ubezpieczeniowe rozumieją niestosowanie się podczas jazdy do zasad bezpieczeństwa. W takcie procesu ustalania okoliczności zostanie m.in. zadbanie czy pasażer miał zapięte pasy bezpieczeństwa.

odszkodowanie z oc sprawcy

Należy też pamiętać, że odszkodowanie z OC należy się również właścicielowi pojazdu, który w trakcie zdarzenia drogowego akurat był pasażerem, a kierowała np. osoba spokrewniona.

odszkodowanie z oc sprawcy

Odszkodowanie z polisy NNW dla pasażerów

W przypadku, jeśli kierowca wykupił ubezpieczenie komunikacyjne od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), pasażer może wnioskować o wypłatę odszkodowania również z tej polisy. Swoim zasięgiem obejmuje ona zarówno kierowcę, jak i pasażera pojazdy. Należy wiedzieć, że ten rodzaj ubezpieczenia jest przypisany do samochodu, a nie do konkretnej osoby. Odszkodowanie z polisy NNW można otrzymać w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Istotną informacją jest jednak to, że wypłacane jest ono tylko wtedy gdy pojazd znajduje się w ruchu. Jeśli do wypadku dojdzie na postoju, to odszkodowanie się nie należy. O wypłatę odszkodowania NNW należy zwrócić się do ubezpieczyciela kierowcy.

Odszkodowanie NNW przysługuje niezależnie od tego wypłacanego z polisy OC sprawcy. Zasady jego wypłacania oraz suma świadczenia jest indywidualnie określona w umowie o ubezpieczeniu. Tym samym wysokość ewentualnego odszkodowania jest oszacowana na podstawie warunków zawartej umowy. O odszkodowanie z NNW mogą starać się tylko ci pasażerowie, którzy jechali z kierowcą posiadającym taką polisę. Nie zawsze tak jest, bowiem ubezpieczenie komunikacyjne od następstw nieszczęśliwego wypadku jest dobrowolne i żaden kierowca nie jest zobowiązany do jego wykupienia.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here