Odszkodowanie dla kierowców poszkodowanych za granicą

0
1762

Wyjazdy zagraniczne są coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. Osoby, które podróżują samochodem, muszą jednak liczyć się z tym, że na drodze może spotkać ich nieprzyjemna sytuacja. Mowa tutaj o koligacjach, wypadkach czy stłuczkach. Warto więc wiedzieć jak zachować się w czasie kolizji za granicą i jakie działania podjąć, aby potem nie mieć problemów z wypłaceniem odszkodowania za poniesione straty. Należy zaznaczyć, że trochę inaczej wygląda kwestia likwidacji szkody w przypadku wypadku w Unii Europejskiej i poza nią.

Jak przygotować samochód na wyjazd zagraniczny?

Wyjeżdżając za granicę, warto się do tego odpowiednio przygotować. Rzeczą oczywista jest sprawdzenie, czy samochód działa i nie jest uszkodzony. Jednak wielu kierowców zapomina o ubezpieczeniach, które zagwarantują bezpieczną podróż. Samo OC wykupione w polskim towarzystwie może być niewystarczające, do niego warto dokupić pakiety, które obowiązują w danym państwie. Dzięki nim w przypadku kolizji czy wypadku można zwrócić się do lokalnego ubezpieczyciela i uzyskać  m.in. pomoc  w holowaniu samochodów, wynajmie pojazdu zastępczego, zapewnienia noclegu na miejscu wypadku czy też tłumaczeniu dokumentów i procedury policyjnej.

Oprócz ubezpieczeń warto do samochodu włożyć druk polsko – angielskiego oświadczenia o szkodzie. Jego wzory można bez problemu znaleźć w Internecie. Dokument ten jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. Jego brak może utrudnić i wydłużać całą procedurę. W przypadku kolizji należy go uzupełnić o dane swoje oraz sprawcy, a gdy jest z tym problem wezwać policję.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kolizja za granicą – czy wzywać policję?

Jeżeli ze sprawcą wypadku nie da się porozumieć, nie chce przyznać się od do winy, jest nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających  lub też z innych przyczyn budzi nasze wątpliwości, na miejsce zdarzenia warto wezwać policję. Należy jednak pamiętać, że w niektórych krajach np. Austrii, Czechach czy Serbii przyjazd funkcjonariuszy wiąże się z opłatą manipulacyjną. Opłaty należy dokonać również za spisany przez nich protokołu.

Oświadczenie o winie w przypadku kolizji za granicą

W przypadku kolizji za granicą podobnie jak w Polsce należy spisać oświadczenie o winie. Jednak w trakcie podpisywania dokumentu konieczne jest zachowanie dużej czujności. Jeśli nie jest ono spisywane na standardowym druku, należy zachować szczególna ostrożność. Druga strona wypadku może chcecie wymusić przyznanie się do winy lub zrzeczenie się prawa do rekompensaty.

Likwidacja szkody w przypadku kolizji za granica

Strona poszkodowana w wypadku może ubiegać się o odszkodowanie w zagranicznym oddziale agencji ubezpieczeniowej. W całym procesie uczestniczy reprezentant agencji ds. roszczeń, który w imieniu poszkodowanego kontaktuje się z ubezpieczycielem sprawcy. Rolę reprezentanta pełni jedno z polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Cały proces trwa do 3 miesięcy od czasu zgłoszenia szkody.

W przypadku, gdy wypadek/kolizja miała miejsce poza terenie Unii Europejskiej z likwidacją szkody, a co za tym idzie, kontaktem z zagranicznym ubezpieczycielem należy sobie poradzić samu, ponieważ nie występuje tu reprezentant ds. roszczeń.

odszkodowanie z oc sprawcy

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here