Odszkodowanie za wypadek samochodowy: ile Ci się należy za złamania?

0
3249

Wypadek samochodowy jest zdarzeniem drogowym, w którym cierpią nie tylko przedmioty nieożywione np. samochody, ale także i ludzie. Ich obrażenia mogą być lekkie takie jak złamana noga lub bardzo ciężkie. Jednak za każde z takich zdarzeń poszkodowanemu należy się odszkodowanie. Może ubiegać się o nie zarówno kierowca, który doznał obrażeń, jak i pasażer. Zobacz, jak się starać o odszkodowanie za wypadek samochodowy oraz jakie sumy można otrzymać.

Odszkodowanie powypadkowe, za co można je otrzymać?

Kierowca, pasażer, pieszy, rowerzysta – wszystkie te osoby mogą brać udział w wypadku samochodowym i odnieść poważne obrażenia. W wyniku uderzenia czy zderzenia może dojść do złamań kończyn górnych i dolnych oraz innych poważnych urazów ciała. W tym wypadku każdej ofierze należy się odszkodowanie. Jest ono wypłacane z polisy OC sprawcy wypadku. Co więcej, poszkodowany może starać się także o odszkodowanie z własnego ubezpieczenia NNW.

odszkodowanie z oc sprawcy

Ile wynosi odszkodowanie za uraz po wypadku samochodowym?

odszkodowania z oc

Każdy uraz po wypadku samochodowym oceniany jest indywidualnie. Na tej samej zasadzie przyznawane jest odszkodowanie. Nie ma jednej tabeli mówiącej, że za złamaną nogę otrzymuje się tyle, a za rękę tyle. Wysokość świadczenia obliczana jest w oparciu o dwie przesłanki. Pierwsza z nich jest natura urazu. Tutaj pod uwagę bierze się: ilość złamanych kości, miejsce złamania, rodzaj złamania (otwarte/zamknięte), wystąpienie przemieszczenia, sposób leczenia, konieczność przeprowadzenia operacji, powikłania i komplikacje, jakie wystąpiły u poszkodowanego. Na tej podstawie ustala się czy złamanie było groźne, a leczenie skomplikowane. Ważny jest również fakt, czy leczenie obejmowało również proces rehabilitacji i jak długo on trwa.

Oceniając uraz poszkodowany i ubezpieczyciel może posługiwać się tabelami norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowia. Tabele obejmują każdy uraz, w tym także najczęściej występujące złamania. Każdemu z urazów przyporządkowana jest procentowa wartość uszczerbku na zdrowiu, która uwzględnia wyżej wymienione czynniki. Tak więc wysokość odszkodowania za wypadek samochodowy uzależniona jest od wartości procentowej urazu – im ona większa, tym wyższe świadczenie wypłacane przez ubezpieczyciela jest wyższe.

Wysokość wypłacanego świadczenia wiąże się również z tym, jaką sumę wydało się na powrót do zdrowia. Liczą się więc tu koszty poniesione na leki, zabiegi rehabilitacyjne, operacje i zabiegi przywracające zdrowie itd.

Ustalając wysokość odszkodowania komunikacyjnego, należy pod uwagę wziąć również wpływ jaki uraz ma na życie poszkodowanego. Nawet w przypadku, gdy ofiara dozna prostego złamania, np. obojczyka musi liczyć się z tym, że będzie wykluczona z normalnego funkcjonowania na kilka tygodni. Założony na obojczyk lub rękę gips uniemożliwi jej, chociażby chodzenie od pracy, oddawanie się hobby, wykonywanie codziennych czynności, jazdę samochodem itd. Może też wiązać się z koniecznością proszenia o pomoc osób trzecich np. przy ubieraniu czy myciu się. Wszystkie te czynniki należy uwzględnić, starając się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny.

odszkodowanie z oc sprawcy

Na wysokie odszkodowania mogą liczyć przede wszystkim ci poszkodowani, których uraz, leczenie i rehabilitacja były długie, skomplikowane i bolesne.  Co więcej będę oni odczuwali skutki wypadku, jeszcze przez długie lata, a nawet do końca życia. Niekiedy urazy powypadkowa sprawiają, że poszkodowany nigdy nie odzyska pełnej sprawności, a przez to jest wykluczony z życia zawodowego lub społecznego. Urazy mogą też wiązać się z koniecznością pozostawiania pod opieką osób trzecich.

Jak starać się o ubezpieczenie za szkody osobiste z OC sprawcy?

O ubezpieczenie za szkody osobiste z OC sprawcy wypadku może starać się każdy poszkodowany, niezależnie od tego, jak poważnego wypadku doznał. Procedura jest w dość prosta. Szkodę na osobie należy zgłosić do ubezpieczyciela już po zakończeniu leczenia oraz rehabilitacji. Do pisma o odszkodowanie należy dołączyć dokumentację medyczną oraz dokumentacje samego wypadku, w którym zostało się poszkodowanym. Dodatkowo przedstawić trzeba dowody poniesionych kosztów na leczenie i zabiegi rehabilitacyjne np. faktury za leki, dojazdy do szpitala, zabiegi w prywatnych klinikach itd. Poszkodowany oprócz odszkodowania może również otrzymać zadośćuczynienie. Jest to możliwe, jeśli przedstawi ubezpieczycielowi dowody, że wypadek miał znaczący wpływ na jego życie.

Kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia, którą chce się uzyskać od firmy ubezpieczeniowej, należy oszacować samodzielnie. Można to zrobić na podstawie wyżej opisanych przesłanek. Ubezpieczyciel może się z nią zgodzić lub też uznać, że wysokość żądanych świadczeń jest za wysoka i obniżyć wysokość rekompensat. Wtedy należy pamiętać, że istnieje ścieżka odwoławcza od decyzji ubezpieczyciela. Osoby, które w wypadkach samochodowych został znaczenie poszkodowane i nie są w stanie samodzielnie starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie, mogą udzielić pełnomocnictwa osobie z rodziny lub wynająć firmę odszkodowawczą, która będzie je reprezentować przed ubezpieczycielem.

 

[Głosów:20    Średnia:2.4/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here