Firma odszkodowawcza, czy prawnik odszkodowania i dopłaty?

0
1953

Niekiedy stan zdrowia nie pozwala na samodzielne starania się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Niekiedy też poszkodowani rezygnują z samodzielnego starania się o odszkodowanie z powodu braku czasu, nieznajomości przepisów i procedur czy zwyczajnego strachu, że nie poradzą sobie z kontaktem z firmą ubezpieczeniową. Jeżeli podejmują takie decyzje, a nadal chcą uzyskać należne im świadczenie, muszą powierzyć reprezentowanie swojej osobie firmie odszkodowawczej lub kancelarii prawnej. Pełnomocnik zajmuje się wtedy całym procesem likwidacji szkody i pobiera za to procentowe wynagrodzenie. Zobacz, czy lepiej starania o odszkodowanie powierzyć firmie odszkodowawczej, czy prawnikowi.

Na polskim rynku istnieje wiele podmiotów zajmujących się pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań od towarzystw ubezpieczeniowych. Poszkodowany może wybierać pomiędzy specjalistyczną firmą, kancelarią prawną, czy też prawnikiem działającym na własną rękę. Każdy z tych podmiotów różni się wielkością, stopniem specjalizacji, obszarem, w którym pracuje. Jak więc wybrać tego właściwego?

Kancelaria prawna zajmująca się odszkodowaniami

Kancelaria prawna to pierwszy wybór, jeśli chodzi o powierzenie spraw związanych ze staraniem się o odszkodowanie. Podmioty te są profesjonalne i wiarygodne. Aby działać, muszą mieć odpowiednie pozwolenia oraz kwalifikacje. Oznacza to, że prawnicy zatrudnieni w kancelariach prawnych mają potrzebą wiedzę oraz doświadczenie, które pomoże w komunikacji z firmą ubezpieczeniową. Co więcej, ich pomoc będzie nieoceniona, jeśli zdecydujesz się dochodzić swoich praw do odszkodowania na drodze sądowej. Przygotują one pozew, dopełnią wszystkich formalności oraz będą reprezentować poszkodowanego na wokandzie. Wynajmując kancelarię, możesz więc liczyć na sprawne i racjonalne załatwienie sprawy oraz nie pominiecie żadnych uchybień popełnionych przez ubezpieczyciela.

odszkodowanie z oc sprawcy

Szukając kancelarii prawnej zajmującej się odszkodowaniami, koniecznie sprawdź jednak jej specjalizacje. Nie zawsze prawnicy w niej pracujący, będą akurat biegi w tym obszarze, w którym potrzebujesz pomocy. Kancelaria specjalizująca się w zadośćuczynieniach może mieć problemy z przeprowadzeniem sprawy za odszkodowanie za wypadek w pracy i na odwrót. Dlatego też dokładnie sprawdź, w jakim obszarze działa dana kancelaria i udaj się do tej właściwej, dzięki temu masz pewność, że będzie ona miała doświadczenie w podobnych sprawach oraz sprawnie będzie się poruszała w meandrach prawa z tego zakresu. Dowiedz się też, jak wygląda współpraca. W małych kancelariach zazwyczaj pracuje kilka osób, może to oznacza, że przydzielony ci prawnik nie będzie w 100% zaangażowany w twoją sprawę, bo w tym samym czasie będzie prowadził jeszcze 10 innych.

Firmy odszkodowawcze, czy warto korzystać z ich pomocy?

Po pomoc w uzyskaniu odszkodowania można również udać się do wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy. Firmy odszkodowawcze to przedsiębiorstwa składające się z różnych działów. To przez nie przechodzi sprawa klienta. Oznacza to, że prowadzeniem sprawy nie zajmuje się jedna, dedykowana osoba, a cały zastęp pracowników, dla których jest się  kolejnym numerem sprawy. Takie podejście często budzi wiele obaw i wątpliwości. Zaczynając od tych komunikacyjnych (z kim się skontaktować, aby uzyskać informacje o swojej sprawie), po te bardziej formalne (czy ktoś, kto pierwszy raz widzi sprawę na oczy, będzie umiał ją dobrze zrozumieć i ocenić). Należy jednak zaznaczyć, że w profesjonalnych firmach odszkodowawczych każda sprawa ma prowadzącego prawnika, opiekuna, który kontaktuje się z Klientem oraz zespół, który czuwa nad całością sprawy. Jeśli myślisz więc o wynajęciu firmy odszkodowawczej, dokładnie dopytać jak wygląda u nich proces pracy nad sprawą.

odszkodowanie z oc sprawcy

Zaletą firm odszkodowawczych jest to, że większość z nich jest multidyscyplinarna. Zajmują się one wieloma sprawami, od odszkodowań komunikacyjnych, przez rolne i przy pracy, aż do pomocy w uzyskiwaniu zadośćuczynień dla rodzin osób zmarłych. Sprawa zawsze zostaje przyjęta, bez względu na to jak bardzo jest skomplikowana i czego dotyczy, dzięki czemu odpada czas poszukiwania odpowiedniej osoby, która specjalizuje się w danej dziedzinie. Plusem jest również to, że firmy odszkodowawcze posiadaj pracowników terenowych, którzy np. przyjadą do poszkodowanego i odbiorą dokumentację – to oszczędza czas i jest wskazane, jeśli np. po wypadku nie może się poruszać.

Gdzie sprawdzić kompetencje kancelarii prawnych i firm odszkodowawczych?

Zanim powierzy się swoją sprawę kancelarii prawnej czy też firmie odszkodowawcza, warto sprawdzić, czy rzeczywiście ma ona kompetencje, które pomogą w uzyskaniu odszkodowania. Kompetencje kancelarii można sprawdzić w Naczelnej Radzie Adwokackiej, natomiast firmę odszkodowawczą warto zweryfikować w CEIDG i KRS. Wyznacznikiem, czy podmiot działa profesjonalnie, są również przejrzyste umowy i jasna komunikacja. Należy unikać pomocy osób, które tylko dorabiają na składaniu wniosków o odszkodowania, np. pracowników warsztatów samochodowych, przychodni zdrowia itp. Ich kompetencje trudno zweryfikować i ustalić, czy naprawdę są oni w stanie pomoc w uzyskania świadczenia z firmy ubezpieczeniowej.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here