Odzyskiwanie odszkodowań OC: ile można zyskać?

0
1871

Nikt nie chce doświadczyć kolizji czy wypadku samochodowego. Są to zdarzenia wysoce niebezpieczne nie tylko dla naszego mienia, ale i zdrowia oraz życia. Jednak zdarzenie komunikacyjne zdarzają się bardzo często. O ile nie przenoszą znacznych szkód  majątkowych i poszkodowani wychodzą z nich bez większych obrażeń, da się o nich szybko zapomnieć. Należy jednak pamiętać, że za każdy wypadek, kolizje czy stłuczkę można ubiegać się o odszkodowanie. Poszkodowani mogą wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy o odszkodowanie w zakresie uszkodzenia mienia lub/i uszczerbku na zdrowiu. Samo uzyskanie tych odszkodowań nie musi być jednak stratą dla poszkodowanego. Zobacz, co może on zyskać?

Odszkodowania powypadkowe – jakie można uzyskać?

Jeżeli uczestniczyło się w wypadku drogowym, można uzyskać odszkodowanie zarówno za uszczerbek na zdrowiu, jak i za szkodę majątkową, czyli zniszczenie/uszkodzenie samochodu. W tym pierwszym przypadku odszkodowanie z polisy OC sprawcy będzie obejmować zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji np. zakup leków, zabiegi rehabilitacyjne czy zwrot kosztów dojazdu na wizyty lekarskie. W drugim, odszkodowanie za szkodę majątkową obejmuje naprawę pojazdu.

odszkodowanie z oc sprawcy

Ubieganie się o te odszkodowania powypadkowe jest stosunkowo proste. Szkodę należy zgłosić telefonicznie do ubezpieczyciela, a następnie dostarczyć mu dowody mówiące, że taka szkoda nastąpiła. Dowodami tymi mogą być notatki policyjne, zdjęcia z miejsca wypadku, oświadczenie sprawcy, zeznania świadków, dokumentacja medyczna, opinia komisji lekarskiej itd. Im więcej dowodów się przedstawi, tym cały proces będzie szybszy i skuteczniejszy. Ubezpieczyciel na wypłatę świadczenia ma 30 dni od dnia zgłoszenia do niego szkody.

Na czym polega uproszczona likwidacja szkody?

W przypadku, gdy brało się udział w zdarzeniu drogowym, które nie wywołało dużych szkód, wina sprawcy jest bezsprzeczna i całe wydarzenie jest dobrze udokumentowane, można zdecydować się na tzw. uproszczoną likwidację szkody. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, ponieważ oszczędza czas poszkodowanego. Cały proces likwidacji szkody opiera się na rozmowie telefonicznej z konsultantem ubezpieczyciela. Do ustalenia wysokości odszkodowania wystarczy jedynie dokumentacja fotograficzna przedstawiona ubezpieczycielowi.

odszkodowanie z oc sprawcy

Odszkodowanie oparte na kosztorysie – co można zyskać?

Firmy ubezpieczeniowe często wypłatę odszkodowania opierają na metodzie kosztorysowej. Obejmuje ona stworzenie kosztorysu szkód. Jeśli i twoje odszkodowanie ma być wypłacone na podstawie tej metody, dokładnie przyjrzy się przedstawionemu przez ubezpieczyciela dokumentowi.  Jeżeli masz co do niego wątpliwości, skontaktuj się z niezależnym rzeczoznawca, który go oceni. Firmy ubezpieczeniowe często w kosztorysach: zaniżając wartość roboczogodzin, nie uwzględniając niektórych napraw, stosując amortyzację części samochodowych, czy też obniżają wartość samochodu poprzez stosowanie nieoryginalnych części zamiennych. Każda z tych praktyk jest niezgodna z prawem i poszkodowany może się na nią nie zgadzać, a tym samym ubiegać się o odszkodowanie dodatkowe.

Odszkodowania powypadkowe i po kolizyjne – o co jeszcze można się ubiegać?

Najczęściej poszkodowani występują do ubezpieczyciela o zwrot kosztów naprawy pojazdu i kosztów leczenia. Wielu kierowców zapomina, że z OC sprawcy wypadku czy kolizji można też uzyskać inne świadczenia, które pomogą z poradzeniem sobie ze skutkami zdarzenia komunikacyjnego. Firmy ubezpieczeniowe zobligowane są do zwracania kosztów m.in. za wynajem samochodu zastępczego na okres naprawy własnego (należy pamiętać, że samochód musi być o podobnych parametrach jak nasz, a cena jego wynajmu nie przekraczać średniej w danym mieście), holowanie pojazdu, zniszczone mienie np. telefon komórkowy, ubranie itd. Poszkodowany może ubiegać się także o odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu.

Na dodatkowe odszkodowanie oraz zadośćuczynienie mogą starać się również osoby, które poniosły szkody osobiste w następstwie wypadku samochodowego. Mogą one wystąpić do ubezpieczyciela z wnioskiem o zwrot kosztów: dojazdu do placówek medycznych, dochodu, który mogłyby osiągnąć, gdyby w trakcie leczenia pracowały, zniszczonych rzeczy, leczenia, rehabilitacji i zakupionych leków, przebudowy i adaptacji swojego mieszkania (w przypadku, gdy w następstwie wypadku poszkodowany stał się inwalidą).

Zgodnie z literą polskiego prawa poszkodowany może liczyć na duże wsparcie pieniężne. Odszkodowania wypłacane z polisy OC sprawcy mają ułatwić mu dojście do zdrowia oraz likwidować powstałe w wypadku straty materialne. Jednak należnych poszkodowanym pieniędzy żadna firma nie wypłaci z własnej woli. Oznacza to, że to sam poszkodowany musi zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do ubezpieczyciela. Jeśli tego nie zrobi, uzna on, że poszkodowany nie jest zainteresowany otrzymaniem należnych mu świadczeń. Dobrze jest pamiętać, że każda prośba powinna być odpowiednio umotywowana i udokumentowana, a także zawierać rozsądne i racjonalne żądania finansowe. Osoby, które samodzielnie nie są w stanie starać się o odszkodowania, mogą skorzystać z pomocy kancelarii prawnych lub firm odszkodowawczych.

 

[Głosów:2    Średnia:4/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here