Dziura w jezdni – kto odpowiada za uszkodzone auto?

0
2098

Za uszkodzenie samochodu na dziurawej drodze możemy dochodzić odszkodowania. Nie jest to łatwa droga i nie zawsze kończy się sukcesem. Trzeba się bardzo dobrze przygotować do tej batalii i przewidzieć na to dużo czasu. Zobacz jak uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze. 

Gdzie skierować wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie auta na dziurawej drodze?

Drogi w Polsce są zarządzane na 4 poziomach: autostrady, drogi ekspresowe i drogi krajowe są zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, za drogi wojewódzkie odpowiada Urząd Wojewódzki, za drogi powiatowe Urząd Powiatowy, za drogi gminne wójt gminy, burmistrz gminy lub miasta lub prezydent miasta.

Podmioty te mają za zadanie utrzymanie odpowiedniego stanu dróg, regulują to przepisy: Ustawa o drogach publicznych.

Pierwszym etapem jest więc ustalenie, kto zarządza dziurawą drogą, na której doszło do uszkodzenia pojazdu.

Dowody?

Uszkodzenie samochodu na dziurawej drodze powinno być poparte dowodami. Dlatego najlepiej na miejscu zdarzenia od razu zacząć przygotowywać dokumentację. Warto spisać oświadczenie świadków i ich dane osobowe, jeśli ktoś był w pobliżu. Należy również sfotografować dziurę i uszkodzenie samochodu.

Firma ubezpieczająca może stwierdzić brak winy zarządcy drogi i wtedy powyższe dowody mogą się przydać.

odszkodowanie z oc sprawcy

Wniosek

Nie ma oficjalnego wzoru wniosku, dlatego przygotowując go należy określić cel złożenia wniosku, okoliczności zdarzenia oraz dokumentację.

odszkodowanie z oc sprawcy

Należy załączyć protokół ze zdarzenia (własny lub policyjny), oświadczenia świadków, jeśli takie mamy (wraz z kserokopiami dowodów osobistych) oraz zdjęcia dokumentujące uszkodzenie jezdni i samochodu.

Czas na złożenie wniosku

Jest to 3 lata od dnia powstania szkody.

Kto wypłaca odszkodowanie?

Co prawda drogą zajmuje się odpowiedni zarządca, jednak jest ona także ubezpieczona. Ewentualne odszkodowanie za dziurę w drodze będzie wypłacał więc ubezpieczyciel. Działa to tak samo, jak w przypadku odszkodowania przy wypadku drogowym, gdy odszkodowanie jest wypłacane z OC sprawcy.

Kiedy wniosek nie zostanie uwzględniony?

Odszkodowanie za dziurę w drodze nie zostanie przyznane jeśli jechaliśmy z nadmierną prędkością, ponieważ właśnie to złamanie przepisów mogło spowodować uszkodzenie auta na nierównej nawierzchni drogi.

Również jeśli przy drodze widnieją znaki ostrzegawcze o dziurach w drodze prawdopodobnie nie otrzymamy odszkodowania.

Czy można się odwołać od odrzucenia wniosku o odszkodowanie?

Jak przy dochodzeniu odszkodowania z kolizji drogowych, tak i tu odrzucenie wniosku nie musi oznaczać końca dochodzenia swoich praw. Na kolejnym szczeblu można się zgłosić do Rzecznika Finansowego, gdzie są dwie opcje: wniosek o interwencję lub wniosek o pozasądowe rozwiązanie sprawy.  

To rozwiązanie można zastosować zwłaszcza w sytuacji, gdy nie złamaliśmy żadnych przepisów drogowych, postąpiliśmy zgodnie ze znakami, a mimo to nasz wniosek został odrzucony przez ubezpieczyciela zarządcy drogi.

A jeśli nadal nie uzyskamy satysfakcjonującego rozwiązania możemy skierować sprawę na drogę sądową. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że rozwiązanie tej sprawy może trwać latami.

 

[Głosów:2    Średnia:3/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here