Poznaj ubezpieczenie OC, by wybrać najlepszą ofertę

0
2222

Czym jest ubezpieczenie OC i dlaczego wykupienie go to obowiązek posiadaczy pojazdów mechanicznych? Jaki ma zakres i przed czym Cię chroni? Na jakie odszkodowanie może liczyć osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące ubezpieczenia OC, jakie mógłbyś chcieć zadać. Kiedy będziesz już wiedział wszystko, bez trudu wybierzesz najlepszą ofertę.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jego zakres – ale nie cenę! – reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Sprawia to, że bez względu na towarzystwo, które je oferuje, OC zawsze będzie Cię chroniło przed tymi samymi zagrożeniami.

Z racji iż cena ubezpieczenia OC jest zróżnicowania, przed wybraniem konkretnej oferty warto skorzystać z porównywarki polis komunikacyjnych. To darmowy i niezobowiązujący internetowy formularz, w którym umieszczasz dane swoje i samochodu, a po kilku sekundach otrzymujesz listę towarzystw ubezpieczeniowych, ich oferty (podstawowe oraz rozszerzone) i ceny. Szybko ocenisz, które są atrakcyjne, a które nie.

Czym jest ubezpieczenie OC

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest korzystne zarówno dla Ciebie jako sprawcy szkody na drodze, jak i osoby poszkodowanej. Ty unikasz odpowiedzialności cywilnej, czyli nie musisz płacić za leczenie ani naprawę samochodu ofiary z własnej kieszeni, ona zaś ma zapewnione pieniądze, które umożliwią jej wydostanie się z nieprzewidzianych kłopotów.

Obowiązkowa polisa ma zastosowanie, jeśli do szkód dojdzie w trakcie jazdy, ale nie tylko. Sprawdzi się, gdy do zdarzenia dojdzie podczas wsiadania i wysiadania z auta, załadunku i rozładunku, ruszania i zatrzymywania, garażowania, naprawiania na drodze oraz postoju.

odszkodowanie z oc sprawcy

Czym jest ubezpieczenie OC 30-dniowe?

Być może spotkałeś się z terminami „ubezpieczenie krótkoterminowe” lub „OC 30-dniowe”. Takie polisy rzeczywiście są dostępne, choć niekoniecznie dla Ciebie. Z krótkoterminowej ochrony mogą skorzystać m.in. posiadacze starych aut zarejestrowanych jako zabytki, handlarze w komisach, osoby przygotowujące samochody do sprzedaży za granicę, nabywcy aut z zagranicy. W ich przypadku to uzasadnione, bo kupowanie polisy na cały rok byłoby zbędnym wydatkiem.

Co obejmuje ubezpieczenie OC

Każdy „przeciętny” kierowca jest zobowiązany do wykupienia rocznego ubezpieczenia OC. Kiedy rok minie, polisa automatycznie przedłuży się na kolejny okres. Będziesz musiał wówczas opłacić kolejną składkę. Jeśli się spóźnisz lub z jakichś przyczyn nie ubezpieczysz samochodu na czas, czekają Cię wysokie kary, które mogą osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych. Zdecydowanie nie warto ryzykować.

odszkodowanie z oc sprawcy

OC – polisa samochodu, nie właściciela

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC to polisa wykupowana dla konkretnego pojazdu, nie zaś przypisana Tobie. Jeśli sprzedasz auto, nie będziesz mógł przenieść jej na inne, nowe. Ponadto w przypadku posiadania kilku samochodów lub samochodu i motocyklu jesteś zobowiązany do wykupienia OC dla każdego z nich osobno.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here