Problemy finansowe. Czy warto ogłosić upadłość konsumencką?

0
951

Osoby w poważnej sytuacji finansowej, które mają kredyty, pożyczki i inne zobowiązania, mają obecnie prawo do skorzystania z instytucji upadłości konsumenckiej. Na czym dokładnie polega takie bankructwo? Kto może je ogłosić? Jakie są jego konsekwencje?

odszkodowanie z oc sprawcy

Rosnące zadłużenie – co robić?

Długi to poważny problem, o którym mówi się coraz częściej. Dotykają one coraz młodszych osób, ale z zadłużeniami mają także do czynienia seniorzy. Najczęściej długi są efektem tarapatów finansowych, na przykład nagłą utratą pracy lub choroby, ale zdarza się, że związane są one też z nieprzemyślanymi decyzjami zakupowymi, inwestycyjnymi.

Gdy spłata obecnych zobowiązań staje się coraz trudniejsza, wtedy pojawia się pytanie – co zrobić, aby wydostać się z takiej sytuacji? Dużo zależy od posiadanych środków, perspektyw zarobkowych, ale też wysokości długów. Niestety, czasami nawet zaciśnięcie pasa i znalezienie dodatkowego źródła dochodów nie pomaga. Wówczas rozwiązaniem może być upadłość konsumencka.

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka, która określana jest również jako bankructwo konsumenckie, to instytucja polegająca na zredukowaniu lub umorzeniu zadłużeń, jakie posiada osoba fizyczna – nieprowadząca działalności gospodarczej.

odszkodowanie z oc sprawcy

Procedurę upadłości konsumenckiej reguluje odpowiednia ustawa odnosząca się do przepisów prawa upadłościowego i naprawczego. Znajdują się w niej dokładne informacje dotyczące warunków i przebiegu upadłości, ponieważ należy pamiętać o tym, że nie jest ona możliwa w każdym przypadku.

Upadłość konsumencka jest ogłaszana przez sąd na wniosek dłużnika. Procedurę można rozpocząć samodzielnie lub skorzystać z pomocy kancelarii, organizacji reprezentujących dłużników.

Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?

Żeby doszło do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, konieczne jest spełnienie odpowiednich przesłanek. Warunki do ogłoszenia bankructwa konsumenckiego:

  • Posiadanie statutu osoby fizycznej – należy być osobą fizyczną i nie prowadzić działalności gospodarczej, czyli nie posiadać firmy.
  • Trwała sytuacja niewypłacalności – dłużnik musi znajdować się w stanie niewypłacalności trwałej, od dłuższego czasu – najczęściej minimum to 3 miesiące.
  • Złożenie wniosku do sądu wraz z opłatą – należy przygotować odpowiedni wniosek i wnieść opłatę wynoszącą 30 złotych.

Warto przy tym zaznaczyć, że obecnie upadłość konsumencka możliwa jest również w przypadku tych dłużników, którzy do pogorszenia swojej sytuacji doprowadzili samodzielnie. Kiedyś skorzystanie z takiej opcji nie było możliwe. W stosunku do takich dłużników stosowane są inne warunki spłaty zadłużeń.

Jakie są główne zalety upadłości konsumenckiej?

Dla dłużnika upadłość konsumencka niesie wiele korzyści. Dzięki niej można nie tylko pozbyć się zadłużeń jeszcze łatwiej, ale także dodatkowe zalety, aby łatwiej wrócić na finansowe tory.

Korzyści wynikające z ogłoszenia upadłości konsumenckiej:

  • Zatrzymanie odsetek od długów – wniesienie wniosku pozwala na zatrzymanie naliczania odsetek od posiadanego zadłużenia, więc zapobiega jego pogłębianiu się.
  • Zawieszenie działań windykacyjnych – prowadzonych przez firmy windykacyjne, które mają na celu nakłonienie dłużnika do spłaty jego zobowiązań.
  • Umorzenie postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komornika – można wtedy zapobiec zajęciom komorniczym mienia.
  • Możliwość zawarcia ugody z wierzycielami – pozwala na łatwiejsze uregulowanie zobowiązań przez spłatę części długów.
  • Umorzenie długów – dotyczy tylko tych dłużników, którzy nie mają zdolności do dokonania spłaty zadłużeń.
[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here