Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jak zdobyć auto zastępcze po kolizji?

0
2818

Drobne stłuczki i kolizje często kończą się tym, że samochód trzeba oddać do warsztatu. Nawet zwykle zarysowanie lakieru może sprawić, że będzie trzeba go tam pozostawić na kilka dni. Gorzej, jeśli usterka jest poważna i samochód w warsztacie będzie musiał spędzić tydzień lub więcej. Osoby, dla których samochód jest głównym narzędziem pracy, nie wyobrażają sobie takich sytuacji. Kiedy przesiadka do komunikacji miejskiej nie wchodzi w grę, rozwiązaniem może być wynajem samochodu zastępczego. Coraz częściej kosztami jego wypożyczenia obciąża się polisę OC sprawcy zdarzenie. Zobacz, co musisz wiedzieć o samochodzie zastępczym z OC.

Jeszcze do niedawna samochód zastępczy traktowany był jako fanaberia kierowców, którzy z wygody nie chcą jeździć komunikacją miejską. Towarzystwa ubezpieczeniowe wnioski o zwrot pieniędzy z wynajem samochodu zastępczego odrzucały nagminnie. Jednak wszystko się zmieniło wraz z wyrokiem Sadu Najwyższego z listopada 2011 roku. To po tej dacie ubezpieczyciele zobowiązani są do zwracania kosztów najmu samochodu zastępczego niemal w każdym przypadku.

Samochód zastępczy z ubezpieczenia OC – jak można uzyskać zwrot kosztów?

Jak orzekli Sędziowie Sądu Najwyższego, sama utrata możliwości korzystania z samochodu nie kwalifikuje się jako szkoda majątkowa. Oznacza to, że poszkodowany nie może domagać się od ubezpieczyciela pieniędzy na wynajęcie samochodu zastępczego. Szkodą majątkową jest dopiero sam jego najem i to za to zakład ubezpieczeń może zwrócić pieniądze. Należy jednak pamiętać, że poniesione wydatki muszą być celowe i ekonomicznie uzasadniane. Aby tak było, wynajęty samochód musi być o podobnej klasie oraz należy z niego korzystać tylko i włącznie w okresie naprawy własnego pojazdu lub czasie niezbędnym do zakupu innego pokazu. Dlatego też zwrotu za wynajem samochodu nie otrzyma się, kiedy wynajęty pojazd jest dużo droższy od naszego lub wynajmuje się do na dłuższy czas, niż trwa naprawa jego uszkodzeń.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kiedy można wynająć samochód zastępczy z ubezpieczenia OC?

Samochód zastępczy z ubezpieczenia OC można wynająć wtedy, gdy nie posiada się innego pojazdu mogącego służyć jako samochód zastępczych. Oznacza to, że jeśli jest się właścicielem lub współwłaścicielem dwóch, lub więcej aut, to ubezpieczyciel nie pokryje wydatków związanych z samochodem z wypożyczalni, argumentując to tym, że można było skorzystać z innego samochodów. Gdy się go jednak nie posiada, ubezpieczyciel nie może oczekiwać od nas, że z samochodu przesiądziemy się do komunikacji publicznej. Sąd Najwyższy uznał samochód za dobro standardowe, którego nie da się zastąpić się metrem, autobusem czy tramwajem, nawet jeśli te środki są szybsze i wygodniejsze. Stąd też zakład ubezpieczeń nie może pytać i żądać jako uzasadnienia dla wynajmu samochodu zastępczego zaświadczeń o utrudnionym dostępie do komunikacji miejskiej/publicznej. Należy też wspomnieć, że wynajęty samochód może być wykorzystywany zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych.

Gdzie wynająć samochód zastępczy z ubezpieczenia OC?

Wynajmując samochód zastępczy z ubezpieczenia OC, ma się trzy możliwości. Można go otrzymać od ubezpieczyciela, z warsztatu lub wypożyczalni samochodów.  Przypadku wyboru ostatniej opcji (wypożyczenia samochodów) należy dokładnie przestudiować cenniki i zrobić rozpoznanie rynku. Ubezpieczyciel nie będzie chciał zwracać kosztów najmu, w najdroższe wypożyczalni  mieście, której stawki znacznie odbiegają od tych rynkowych. Przed wypożyczeniem auta dobrze jest też dopytać w zakładzie ubezpieczeń o warunku zwrotu kosztów. Kolejną opcją jest wypożyczenie samochodu zastępczego w warsztacie, gdzie odbywa się naprawa. Tutaj cena wypożyczenia zazwyczaj jest wliczana w koszty naprawy, więc nie stanowi to dużego problemu. Poszkodowany kierowca może także skorzystać z wypożyczenia samochodu od samego ubezpieczyciela, u którego zgłasza się szkodę. Duże firmy ubezpieczeniowe dysponują własną flotę samochodową, mniejsze podpisują umowy z lokalnymi wypożyczalniami. Niestety są to te najtańsze i nie zawsze najlepsze na rynku. Stąd też wiele osób decyduje się na wypożyczenie samochodu we własnym zakresie i dopiero potem staranie się o zwrot poniesionych kosztów.

Rozliczenie z ubezpieczycielem za samochód zastępczy?

Każdy ubezpieczyciel do kwestii samochodu zastępczego podchodzi na swoich warunki. Cześć z nich decyduje się na obniżenie kwoty zwrotu, kierując się zasadą, że podczas używania samochodu zastępczego  nie zużywało się swojego własnego i tym samym zaoszczędził się na eksploatacji. Należy pamiętać, że niestety ubezpieczyciele mają do tego prawo.

odszkodowanie z oc sprawcy

Na, ile można wynająć samochód zastępczy?

Samochód zastępczy można wynająć tylko na czas likwidacji szkody w swoim własnym. Jednak czas ten powinien być dokładnie udokumentowany. Ubezpieczyciel powinien otrzymać dokładny przebieg likwidacji szkody w przypadku tej częściowej. Jeżeli ma się do czynienia ze szkodą całkowitą, należy powołać się na datę wypłaty odszkodowania. Odpowiednie udokumentowanie naprawy szkód sprawi, że ubezpieczyciel nie będzie mógł obniżyć wypłacanej kwoty i argumentować to zbyt długi czasem najmu.

 

[Głosów:2    Średnia:3/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here