Sprawca wypadku zbiegł: co z odszkodowaniem po ucieczce z miejsca zdarzenia?

0
2893

Udział w kolizji samochodowej wymaga od nas podjęcia określonych czynności, które pomogą w późniejszym czasie starać się o odszkodowanie. W przypadku, gdy winny zdarzenia poczuwa się do odpowiedzialności, problemu nie ma. Należy spisać oświadczenie o odpowiedzialności za szkodę lub w przypadku problemów z ustaleniem winnego konieczne jest wezwanie policji, która zrobi to za nas. Jednak niejednokrotnie kierowca, którego samochód został uszkodzony w trakcie stłuczki, staje przed sytuacją, w której sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenie bez pozostawiania danych kontaktowych. Co zrobić w takiej sytuacji? Od kogo otrzymać odszkodowanie za wyrządzoną szkodę majątkową? Zobaczcie sami.

Kiedy sprawca kolizji uciekł z miejsca wypadku

Odkrycie, że nasz samochód został uszkodzony na parkingu przed supermarketem lub w innym tego typu miejscu nie jest sytuacją komfortową dla nikogo. Szczególnie jeśli okazuje się, że sprawca uciekł z miejsca stłuczki. W odpowiedzi na to zdarzenie pojawia się złość i zdenerwowanie, a także bezradność. Jednak ucieczka sprawcy wypadku nie zawsze oznacza, że musimy się pożegnać z odszkodowaniem. Aby tak nie było, trzeba jednak dopełnić kilku formalności.

odszkodowanie z oc sprawcy

odszkodowanie z oc sprawcy

Zawiadomienie policji o stłuczce

Przede wszystkim, kiedy mamy do czynienia ze stłuczką, w której winny uciekł z miejsca zdarzenia, pierwszym krokiem jest zawiadomienie policji. Należy zrobić to niezwłocznie. Dokonanie takiego zgłoszenia jest warunkiem późniejszego ubiegania się o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wszystkich dowodów mówiących, że winę za zdarzenie ponosi osoba uciekająca z jego miejsca. Dowody, jakie można przedstawić to notatka policyjna oraz zeznania świadków. W kolejnym kroku trzeba szybko zgłosić szkody do wybranego zakładu ubezpieczeń wraz z kompletem niezbędnych dokumentów mówiących o zdarzeniu. Jego zadaniem będzie przeprowadzenie postępowania likwidującego szkodę, a następnie przesłanie całości dokumentacji do UFC, z racji tego, że sam ubezpieczyciel nie będzie w stanie ocenić, kto jest winny wypadkowi.

Kiedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie?

Odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można otrzymać w dwóch przypadkach. Pierwszy, kiedy sprawca zbieg z miejsca wypadku i jego ustalenie jest niemożliwe oraz drugi, kiedy to nie posiada on ważnego ubezpieczenia OC. Należy jednak pamiętać, że UFG w pierwszym przypadku (kiedy sprawca zbieg z miejsca zdarzenia) wypłaca tylko odszkodowanie za szkody osobowe, czyli takie związane z utratą zdrowia. Pokrycie szkód na mieniu jest możliwe tylko wtedy, gdy obrażenia uczestników wypadku były tak duże, że wymagały co najmniej 2 tygodniowego pobytu w szpitalu. Oznacza to, że jeżeli sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, a w jego wyniku ucierpi tylko samochód, a nie my osobiście to UFG nie wypłaci nam żadnych pieniędzy. Koszty naprawy samochodu musimy ponieść z własnej kieszeni lub też z polisy AC, jeśli taką posiadamy.

Wypłata odszkodowania z UFG za szkody osobiste następuje do 30 dni od dnia otrzymania przez insynuacje akt szkody od zakładu ubezpieczeń społecznych. Termin ten może być przedłużony  o 14 dni. Przyczyną takiego przedłużenia może być konieczność wyjaśnienia niezbędnych okoliczności do ustalania odpowiedzialności Funduszu lub wysokość świadczenia w tym terminie jest niemożliwa.

Ubezpieczenie OC, kiedy sprawca zbiegł z miejsca wypadku?

Jeśli sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, wyrządzając tylko szkody majątkowe (np. uszkadzając samochód), a poszkodowany posiada tylko ubezpieczenie OC, to niestety ubezpieczyciel nie wypłaci mu odszkodowania. Za naprawę samochodu będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni i nie ma od tego odwołania. Taki stan rzeczy wynika z przepisów prawa, a  nie wewnętrznych regulaminów firm ubezpieczających. Przepis te mają chronić ubezpieczycieli przed nadużyciami i wymuszaniem odszkodowań, za rzekome uszkodzenia samochodów, które wykonali zbiegli sprawcy zdarzenia. Jedyną szansą odzyskania wtedy straconej kwoty jest ustalenie przez policję sprawcy wypadku. Wtedy można wystąpić z roszczeniem do jego ubezpieczyciela. Ponadto sprawca zostanie również ukarany zgodnie z przepisami wynikającymi z kodeksu karnego.

Ubezpieczenie AC a odszkodowanie za stłuczkę lub wypadek

Szkody wynikłe z wypadku, którego winny jest nieznany, można także pokryć z ubezpieczenia autocasco, o ile się je posiada. Koszty naprawy samochodu wypłaca ubezpieczyciel w ramach wykupionej polisy AC. Jednak trzeba pamiętać, że taka sytuacja nie jest najkorzystniejsza dla kierowcy. Otrzymanie odszkodowania z polisy AC wiąże się z utratą zniżek za bezszkodową jazdę, które  zostaną przez ubezpieczyciela odebrane na następny rok. Oznacza to, że koszt wykupienia ubezpieczenia AC będzie wyższe dla poszkodowanego kierowcy. Stąd też z tej opcji warto skorzystać, kiedy naprawa jest kosztowna i znacznie przekracza wysokość zniżek, które się traci. Jeśli jej koszt jest minimalny lepiej dokonać ją na własną rękę i nie zgłaszać się po odszkodowanie do ubezpieczyciela.

 

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here