Stłuczka. Co robić? Jak zgłosić szkodę?

0
2594

Stłuczka samochodowa może zdarzyć się każdemu. Jednak zazwyczaj omijamy ten temat i nie myślimy o tym, co powinniśmy zrobić, gdy już dojdzie do takiej sytuacji. W tym artykule pomożemy poukładać wszystkie informacje i wskażemy działania, działania jakie powinieneś podjąć, gdy taka sytuacja będzie mieć miejsce.

Czym jest stłuczka samochodwa?

Stłuczka to kolizja na drodze w wyniku której nie ucierpiała żadna osoba, ewentualnie mogło dojść do uszkodzenia pojazdów. Stłuczka nie wymaga wzywania żadnych służb. Inaczej jest, gdy cierpi jakaś osoba, wtedy mówimy o wypadku drogowym i w takiej sytuacji należy wezwać pomoc.

Co zrobić, gdy dojdzie do stłuczki?

Przede wszystkim zachowaj spokój, jeszcze nie wiesz jaka jest skala tej kolizji, dlatego ważne abyś nie podejmował pochopnych działań i nie panikował. Opanowanie emocji to podstawa sprawnej komunikacji, dlatego nie rzucaj się od razu z krzykiem na drugiego kierowcę. Nie wiadomo jeszcze, czy ktoś zawinił.

Jeśli jechałeś z jakimiś pasażerami sprawdź, czy wszyscy są cali. Jeżeli Twój samochód jest sprawny zjedź na pobocze lub w miejsce, gdzie nie zablokujesz ruchu innym pojazdom.

Czy wszyscy są cali?

Sprawdziłeś już czy nic się nie stało pasażerom w Twoim samochodzie, jednak nie możesz zapominać o pozostałych uczestnikach kolizji. Zorientuj się, czy w drugim samochodzie pasażerowie nie ucierpieli i czy jakiś inny uczestnik ruchu drogowego nie ucierpiał np. przechodzień, kolaż.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jeśli widzisz, że ktoś wymaga pomocy zadzwoń na 112 i odpowiadaj na wszystkie pytania, koordynator zawiadomi odpowiednie służby i poinstruuje Cię jak możesz pomóc rannym.

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia

Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że niezabezpieczona przestrzeń może powodować kolejne kolizje, które mogą być nawet poważniejsze. Dlatego pierwsze, co powinieneś zrobić w tym celu to założyć odblaskową kamizelkę, pamiętaj, że pozostali pasażerowie również powinni je ubrać (Twoim obowiązkiem jest posiadanie w samochodzie kamizelek odblaskowych). Następnie rozłóż trójkąt ostrzegawczy w odległości 1 metra od samochodu, jeżeli jesteś na terenie zabudowanym lub 30 do 50 metrów od samochodu, jeżeli jesteś poza terenem zabudowanym.

Warto również wspomnieć, że niezabezpieczenie miejsca kolizji grozi grzywną w wysokości 300 zł.

Czy policja jest konieczna?

Niezawsze. Jeśli podczas stłuczki nikt nie ucierpiał i bez problemu dogadujesz się z drugim kierowcą, razem potraficie ustalić, kto spowodował stłuczkę to policji nie trzeba wzywać. Jednak gdy drugi kierowca jest np. nietrzeźwy lub istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa należy wezwać służby. Również w sytuacji, kiedy nie możecie ustalić, kto jest sprawcą kolizji, nie potraficie się dogadać zaleca się wezwanie policji.

Dokumenty z miejsca stłuczki samochodowej

Aby usunąć szkodę na koszt ubezpieczyciela, należy spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Taki formularz możesz mieć przygotowany w samochodzie na wszelki wypadek, można go pobrać ze strony internetowej firmy ubezpieczyciela. Jednak nie zawsze będziemy mieć ten druk pod ręką. Dlatego oświadczenie można również spisać na zwykłej kartce.

Powinno ono zawierać dokładny opis zdarzenia, w którym przedstawicie co dokładnie się wydarzyło, kiedy  i do jakich uszkodzeń doszło, można tutaj dodać zdjęcia dokumentujące powstałe szkody. Następnie należy podać dane dotyczące pojazdów, czyli numery rejestracyjne, marki oraz modele. W oświadczeniu powinny się również znaleźć dane osobowe kierowców: imię i nazwisko, pesel, data urodzenia, numer prawa jazdy oraz adres zameldowania. Nie należy także zapomnieć o danych na temat ubezpieczenia OC: nazwie firmy ubezpieczeniowej oraz numerze polisy. Na koniec kierowcy powinni podpisać dokument.

Zgłoszenie do firmy ubezpieczeniowej

Po przygotowaniu odpowiedniego oświadczenia skontaktuj się z ubezpieczycielem i zgłoś kolizję oraz powstanie szkody. Posiadając OC szkodę powinieneś zgłosić od razu, natomiast jeśli masz polisę AC masz na to 7 dni.

Dane kontaktowe firmy ubezpieczeniowej znajdziesz na odcinku polisy OC, który powinieneś mieć zawsze ze sobą.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jeśli masz wykupioną opcję Bezpośredniej Likwidacji Szkód to twój ubezpieczyciel sam zajmie się wszystkim, jest to duże ułatwienie i bardzo komfortowe rozwiązanie.  Jeżeli Twój samochód uległ poważnemu uszkodzeniu możesz poprosić ubezpieczyciela o pomoc drogową.

Stłuczka samochodowa w skrócie

Podsumowując, gdy zdarzy Ci się stłuczka zachowaj zimną krew. Sprawdź, czy wszyscy uczestnicy kolizji są cali i zdrowi. Pamiętaj, żeby najpierw skupić się na ludziach, a dopiero później na szkodach materialnych. Jeżeli jest to możliwe odstaw samochód na pobocze, a następnie zabezpiecz miejsce stłuczki trójkątem ostrzegawczym. Noś odblaskową kamizelkę. Gdy miejsce jest już zabezpieczone, a wszyscy pasażerowie i kierowcy są cali możesz przystąpić do wypełniania oświadczenia dla ubezpieczyciela. Najłatwiej jeśli masz ze sobą gotowy wzór (na wszelki wypadek), ponieważ wypełniasz wskazane pola. Następnie zgłoś powstanie szkody do firmy ubezpieczeniowej, gdzie zostaniesz poinstruowany o terminach i dalszych działaniach.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here