Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

0
2912

Szkody, jakich może doznać samochód, nie zawsze wynikają ze stłuczki, kolizji czy wypadku. Uszkodzić może go nie tylko inny samochód, ale i pasażer, który np. nieuważnie wysiada lub wsiada do drugiego pojazdu, zaparkowanego obok naszego. Aby takie uszkodzenie powstało, potrzebna jest tylko chwila nie uwagi. I chociaż zazwyczaj uszkodzenia spowodowane przez pasażera nie są duże, to często i tak wymagają wizyty w warsztacie samochodowym. Pozostaje tylko pytanie, kto zapłaci za tą wizytę. Jak bowiem pokazuje praktyka, dochodzenie odszkodowania od pasażera nie jest takie proste i łatwe, jak mogłoby się wydać.

Szkoda parkingowa z winy pasażera

Szkody parkingowe z winy pasażera to najczęściej uszkodzenia karoserii na drzwiach. Uderzenie drzwiami o drzwi jest powszechną usterką. Zazwyczaj większość kierowców w przypadku takiego zdarzenia postępuję standardowo, tak jak przy każdej kolizji. Spisuje oświadczenie o winie sprawcy, a następnie zgłasza się do ubezpieczyciela, licząc, że sprawę uda się szybko załatwić. I tu może spotkać ich pierwsze rozczarowanie. Ubezpieczyciel bowiem może (i zazwyczaj to robi) odmawia wypłaty ubezpieczenia z OC sprawcy. O więcej jego działanie jest zgodne z prawem.

odszkodowanie z oc sprawcy

Szkoda parkingowa z winy pasażera – kiedy można liczyć na odszkodowanie?

W przypadku szkody parkingowej z winy pasażera ubezpieczyciele zazwyczaj odmawiają wypłaty odszkodowania. Robią tak na postawie art. 34 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Artykuł ten mówi, że odszkodowanie z tytułu polisy OC przysługuje tylko wtedy, gdy do szkody pojazdu mechanicznego przyczynił się właściciel lub kierujący. Na tej podstawie prawnej ubezpieczyciel nie zwraca kosztów napraw samochodów uszkodzonych przez pasażerów. Robi to tylko wtedy, jeśli kierowca lub właściciel samochodu pośrednio, lub bezpośrednio przyczynił się do powstania szkody.

Są jednak takie sytuacje, kiedy musi to robić. Zalicza się do nich ta, kiedy pasażer powodujący szkodę jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Na odszkodowanie możemy też liczyć, jeśli pasażer jest dzieckiem do lat 13 kierowcy lub posiadacza samochodu. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku innych osób, za którą kierujący/właściciel ponosi prawną odpowiedzialność.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jak dochodzić odszkodowania od pasażera za stłuczkę parkingową?

Jeśli pasażer nie jest ani kierowcą, właścicielem/współwłaścicielem pojazdu ani dzieckiem, którego z nich, to ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy z OC. Jedyną opcją jest więc ubieganie się o zwrot pieniędzy za szkodę bezpośrednio od pasażera. Oznacza to albo polubowne załatwienie sprawy, albo wejście na drogę sądową. Jednak, aby to zrobić, należy posiadać dane identyfikacyjne pasażera oraz podpisać z nim oświadczenie o winie. Sytuacja jest prostsza, kiedy pasażer posiada ubezpieczenie OC na życia, wtedy można z niego skorzystać. Należy jednak pamiętać, że wypłata odszkodowania z niego nie będzie możliwa, jeśli np. drzwi z ręki pasażera wyrwie silny podmuch wiatru lub też przyczyną będą inne siły wyższe. Wtedy szkodę należy naprawić z własnej kieszeni, ponieważ żadne odszkodowanie nam nie przysługuje.

 

[Głosów:2    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here