Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia samochodu na dziurawej drodze?

0
1743

O tym, jakie są polskie drogi, wie każdy kierowca. Ich stan nie raz i nie dwa był obiektem żartów i utyskiwań. Niestety polskie drogi nie zawsze są okazją do śmiechu, często są również przyczyną zmartwień kierowców. Zmartwienia te potęgują się, jeśli wpadka do dziury końca się uszkodzeniem samochodu i to takim, że konieczna jest naprawa u mechanika. Wtedy żartobliwe uwagi o polskich drogach i drogowcach zamieniają się w złość i chęć uzyskania odszkodowania za poniesione na naprawę koszty. Czy jednak uzyskanie takiego odszkodowania jest możliwe? Co zrobić, żeby je otrzymać. Zobacz jak dochodzić odszkodowania za zniszczenia auta na dziurawej drodze.  

Chyba każdemu kierowcy  chociaż raz zdarzyli się wpaść w dziurę. Zazwyczaj takie sytuacje są niegroźne i nie powodują szkód. Zdarza się jednak, że mogą wywołać usterkę w samochodzie. W tym wypadku możliwe jest uzyskanie odszkodowanie, jednak należy działać szybko i zgodnie z zasadami.

Odszkodowanie za zniszczenie auta na dziurawej drodze – jak je otrzymać?

Przede wszystkim ważna jest pierwsza reakcja kierowcy. Nie powinien on oddalać się z miejsca zdarzenia oraz sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się świadkowie, którzy widzieli całe zajście i potwierdzą jego przebieg. Jeśli tak jest, należy spisać imiona i nazwiska oraz dane kontaktowe tych osób wraz z krótkim oświadczeniem o przebiegu zdarzenia. Należy pamiętać, że świadkiem może być również pasażer samochodu.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kolejnym punktem dokumentowania przebiegu zdarzenia jest wykonanie fotografii, które potwierdzą powstanie szkód. Zdjęcia należy wykonać na miejscu zdarzenia. Konieczne jest wykonanie zdjęć i uszkodzonego samochodu i dziury drogowej, która do tego doprowadziła. W czasie oględzin należy sprawdzić, czy któraś z części samochodu nie oderwała się, a jeśli tak to zabrać ją ze sobą jako dowód i nie wyrzucać, nawet po wymianie w warsztacie na nową.

Policja a dziura w drodze

Kolejnym krokiem do uzyskania odszkodowania za dziurę w drodze jest wezwanie policji lub straży miejskiej. Patrol pojawiający się na miejscu zobowiązany jest do spisania notatki opisującej zdarzenie. Należy nalegać, aby zrobiono to jak najdokładniej oraz dopilnować, aby była ona podsumowania stwierdzeniem, że szkody, jakich doznał samochód, są wynikiem złego stanu nawierzchni. Ta notka będzie jednym z istotniejszych dokumentów przy staraniu się o odszkodowanie, stąd też musi być dobrze sporządzona.

odszkodowanie z oc sprawcy

Ustalenie zarządcy drogi, w której jest dziura

Po udokumentowaniu poniesionych szkód pora na ustalanie kto jest zarządcą drogi, na której powstała dziura. Może to być urząd gminny, miejski lub wojewódzki, a także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Po ustaleniu zarządcy drogi należy skontaktować się  z nim osobiście lub telefonicznie i dowiedzieć się, jakie dokumenty należy dostarczyć, aby móc ubiegać się o odszkodowanie. Jeżeli jesteś w posiadaniu dobrze przygotowanej dokumentacji, najpewniej od razu zostaniesz skierowany do ubezpieczyciela danej instancji i to z nim będziesz toczył boje o uzyskanie odszkodowania. Jeżeli jednak się tak nie stanie, a urząd uzna, że twoje roszczenia są bezzasadne, musisz je ponowić na piśmie oraz w przypadku dalszego niepowodzenia zlecić rzeczoznawcy wykonanie ekspertyzy, następnie dochodzić swoich roszczeń przed sądem.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here