Samochód zastępczy dla poszkodowanego

0
2050

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego ubezpieczyciel w  większości przypadków jest zobowiązany do zwrotu kosztów za wynajem samochodu zastępczego przez poszkodowanego w wypadku lub kolizji. Zwrot ten następuje z ubezpieczenia OC sprawcy. Chociaż ustalenia sędziów Sądu Najwyższego są jasne, to nadal wielu ubezpieczycieli szuka pretekstu do tego, aby nie zwracać kosztów takiego wynajmu. Warto się więc dowiedzieć komu i kiedy przysługuje samochód zastępczy oraz jakie są zobowiązania ubezpieczyciela w tym względzie.

Samochód zastępczy a podstawa prawna

O samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy można starać się na postawie art. 361 §2  Kodeksu Cywilnego. Mówi on, że  jeśli szkoda jest likwidowana z tytułu ubezpieczenia OC, to ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia normalnych następstw szkody. Jako normalne następstwo szkody uważa się wynajem samochodu zastępczego, który jest niezbędny poszkodowanemu do funkcjonowania.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kiedy można wynająć samochód zastępczy z ubezpieczenia OC?

Najprostsza sytuacja jest, kiedy samochód zastępczy wynajmuje się w celach służbowych i biznesowych. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, w które należy się przemieszczać czy też konieczność dysponowania w pracy samochodem jest uzasadnialną przesłaną do wynajmu pojazdu zastępczego. Za taka samą przesłankę można uznać również konieczność dojazdów poszkodowanego na leczenie, będące wynikiem wypadku. Wtedy ubezpieczyciel nie ma wyjścia i musi zwrócić koszty wynajmu auta zastępczego lub koszty podróży taksówkami.

O ile w wyżej wymienionych wypadkach z wynajmem samochodu zastępczego oraz zwrotem kosztów za niego nie ma problemu, to w innych sytuacjach ubezpieczyciel niechętnie odnosi się do takich poczynań poszkodowanego. Bardzo często nie zgadza się on zwrócić kosztów samochodu zastępczego, jeśli jego wynajem argumentujemy dezorganizacją życia zawodowego czy rodzinnego. Jednak jak mówi Rzecznik Finansowy, to właśnie taka przesłana jest  podstawą,  na której można żądać od ubezpieczyciela zwrotu kosztów samochodu zastępczego.

odszkodowanie z oc sprawcy

Co więcej,  listopadzie 2011 roku Sąd Najwyższy uznał, że każdemu poszkodowanemu należy się auto zastępcze na koszt firmy ubezpieczeniowej. Orzeczenie to mówi, że wynajem samochodu zastępczego nie może być uzależnione od tego, czy poszkodowany może, czy nie może korzystać z komunikacji zbiorowej. Stąd też żaden ubezpieczyciel nie może nakazać poszkodowanemu poruszania się nią oraz sprawdzać, czy jazda nią nie byłaby szybsza i wygodniejsza niż samochodem zastępczym. Należy też wspomnieć, że te ustalania Sadu Najwyższego nie dotyczą tylko osób prowadzących działalność gospodarczą, ale również i osób fizycznych. One także mogą liczyć na zwrot kosztów auta zastępczego.

Kiedy ubiegać się o zwrot kosztów auta zastępczego z ubezpieczenia OC?

Sąd Najwyższy warunkuje jednak odzyskanie poniesionych wydatków na auto zastępcze tym, że poszkodowany musi wynająć taki pojazd, który jest zbliżony parametrami to tego, który poniósł szkodę w wyniku wypadku lub kolizji. Oznacza to, że nie możemy wynająć samochodu droższego i lepszego, a do sam wynajem musi nosić znamiona działania na rzecz minimalizacji kosztów.

 

[Głosów:1    Średnia:2/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here