Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

0
1855

Powrót do pełnej sprawności po wypadku samochodowym może być długi i kosztowny. W zależności od doznanych obrażeń poszkodowanego czeka leczenie, specjalistyczne zabiegi, konsultacje lekarskie czy rehabilitacja. Niestety wszystko to kosztuje. Nawet jeśli leczenie realizowane jest w placówkach publicznych mających podpisana umowę z NFZ, to należy liczyć się z tym, że kosztem będzie zakup leków, sprzętu czy dojazd na wizyty lekarskie i rehabilitacja. W związku z tym poszkodowany potrzebuje pokaźnych funduszy, które pomogą mu odzyskać zdrowie. Te mogą być natomiast wypłacone z OC sprawy wypadku. Zobacz jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku.

Kto może uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

Każdy poszkodowany uczestniczący w wypadku komunikacyjnym chce uzyskać jak najwyższe odszkodowania. Jednak należy pamiętać, że chociaż wysokość odszkodowań ustalana jest indywidualnie i nie mu tu dokładnych wytycznych, to zarówno osoba poszkodowana, jak i ubezpieczyciel powinni kierować się w szacowaniu jego wysokości zdrowym rozsądkiem.

Oznacza to, że chociaż dla poszkodowanego złamaną ręką może być (i na pewno jest) dużym utrudnieniem nie może on spodziewać się, że dostanie takie samo odszkodowanie jak osoba, która ulegała paraliżowi. Przepisy mówią tu jednoznacznie, że wysokość odszkodowania musi być adekwatna do powstałej szkody, a sam poszkodowany nie może się na świadczeniu wzbogacić.

Kto jest winny wypadkowi?

Chcąc uzyskać odszkodowanie za udział w wypadku, po pierwsze trzeba ustalić, od kogo takiego świadczenia można wymagać. Osobą, która według polskiego prawa powinna naprawić powstałe szkody, jest sprawca zdarzenia. To on zobowiązany jest do wypłaty rekompensat za szkody majątkowe i osobowe. Świadczenia wypłacane są z jego ubezpieczenia OC. Aby jednak tak się stało, musi on dobrowolnie przyznać się do sprawstwa, lub też musi ono zostać ustalone przez policję. W pierwszym przypadku, kiedy kierowca sam przyznaje się do winy, wystarczy podpisać z nim oświadczenie i nie ma potrzeby wzywania policji. Funkcjonariusze powinni natomiast pojawić się na miejscu zdarzenia, jeśli sprawca nie chce przyznać się do winy lub uciekł.

odszkodowanie z oc sprawcy

Warto zaznaczyć, że jeśli spisuje się dokument samodzielnie (bez udziału policji), powinien on w jednoznaczny sposób określać sprawcę i być najlepiej spisany przez niego. Dzięki temu nie będzie  on mógł wycofać się z wzięcia na siebie odpowiedzialności, co czasem się zdarza.

Jeśli w trakcie wypadku ucierpiał kierowca lub pasażer, którego z samochodów należy niezwłocznie wezwać karetkę oraz służby mundurowe.

Poszkodowany powinien też na miejscu zdarzenia wykonać kompletną dokumentację fotograficzną. Zdjęcia można wykonać nawet telefonem, ważne jest, aby pokazywały rozmiar szkody, miejsce zdarzenia oraz panujące wtedy warunki atmosferyczne.

odszkodowanie z oc sprawcy

Dokumentowanie kosztów powypadkowych

Chcąc uzyskać wysokie odszkodowanie od ubezpieczyciela, należy też skupić się na dokumentowaniu wszystkich kosztów ponoszonych wskutek wypadku. Mowa tutaj o rachunkach, paragonach i fakturach za leki, dojazdy do lekarzy, zakupiony sprzęt medyczny rehabilitacyjny, wynajem pielęgniarki czy inne wydatki związane z powrotem do zdrowia.

Odszkodowanie będzie mogło objąć poniesione koszty, ale tylko takie, na których istnienie przedstawi się niepodważalne dowody. Dla bezpieczeństwa można prosić instytucje i firmy je wystawiające o to, aby w polu nabywca wpisywały osobę poszkodowaną.

Świadkowie wypadku samochodowego

Chcąc uzyskać wysokie odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, warto zadbać o to, aby przedstawić świadków zdarzenia. Jeśli tacy są, należy spisać ich oświadczenia, które potwierdzą, jak przebiegało całe zdarzenie. W oświadczeniu należy zaznaczyć dane kontaktowe do tych osób, bo być może ubezpieczyciel będzie chciał potwierdzić ich wersje. Poszkodowany powinien pamiętać, że jako świadek traktowana jest też druga osoba przebywająca w samochodzie np. pasażer.

Dokumentacja medyczna po wypadku

Całość wniosku o odszkodowanie powinno uzupełniać dokumentacja medyczna pozyskana z placówek, w których dochodziło się do zdrowia i odbywało rehabilitacje. Istotne będzie dołączenie zaleceń lekarzy, wywiadu z pacjentem, wypisu ze szpitala, skierowania na rehabilitację, a także, jeśli się posiada Kartę medycznych Czynności Ratunkowych (jest ona zakładana, jeśli poszkodowanego z miejsca wypadku zabiera karetka). Aby uzyskać komplet dokumentacji medycznej, należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do placówek  leczniczych, mają one obowiązek ją wydać.

Jak wycenić ból po wypadku?

Gromadząc wszystkie dokumenty i dowody, poszkodowany musi też zastanowić się jak wycenić  swój ból i cierpienie. We wniosku o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie poszkodowany powinien wpisać sumę, o jaką się stara. Wyceny można dokonać np. na podstawie kalkulatorów wielkości uszczerbku na zdrowiu lub też posłużyć się ogólnodostępnymi wyrokami sądowymi w zakresie przyznają odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych. Swoje roszczenia należy dodatkowo argumentować i wyjaśnić czemu się stara o takie. Specjaliści radzą, aby takie uargumentowanie było jak najbardziej szczegółowe.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here