Zawieranie umowy leasingu od podstaw

0
2549

Każdy, kto prowadzi małą, średnią lub dopiero co założoną działalność prawdopodobnie wie, że uzyskanie kredytu mającego pomóc nam w finansowaniu nowych projektów naszej firmy. Głównie wynika to z faktu, że takie podmioty nie są w stanie przedstawić odpowiednich gwarancji, dających pewność, że spłata rat przebiegnie bezproblemowo. W takim momencie bardzo pomocny okazuje się leasing, który ma swoje zalety jednak… czy wiemy jak odpowiednio zawrzeć taką umowę?

Dlaczego leasing?

Sam leasing jest umową bardzo korzystną dla małych i średnich przedsiębiorców, gdyż pozwala na łatwe wpisanie w koszty wszystkich rat leasingowych. Przedmiotem umowy jest odpłatne oddanie danej rzeczy w nasze ręce (stajemy się leasingobiorcą) za ustaloną sumę ratalną. W zależności od typu leasingu staniemy się właścicielami tego przedmiotu (leasing operacyjny) lub też pozostanie on w rękach leasingodawcy (leasing finansowy). Ma to także swoje plusy i minusy, gdyż na przykład zmienia to kwestię tego, kto będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych!

odszkodowanie z oc sprawcy

Początek procesu

Sama procedura zawierania umowy leasingu jest stosunkowo prosta. Wszystko rozpoczyna się od przesłania odpowiednich dokumentów do firmy leasingowej. Odpowiednia weryfikacja przez wszystkie każdy informacji jak chociażby Biuro Informacji Kredytowej czy Krajowy Rejestr Długów da leasingodawcy informacje o tym, czy jesteśmy wiarygodnym partnerem w umowie. Po pozytywnym wyniku tego kroku, sprawdzeniu ulega także dostawca, jak i sam przedmiot leasingu. Tym, co stwierdza się podczas tego kroku (przy pomocy rzeczoznawczy) to faktyczna wartość środka trwałego.

odszkodowanie z oc sprawcy

Tutaj przeczytasz więcej o umowie leasingu https://mojanowoczesnafirma.pl/ogolne-warunki-umowy-leasingu-na-co-zwracac-uwage/

Podpisanie umowy

Po tym wszystkim nadchodzi moment, w którym dochodzi do podpisania umowy leasingu. Jednak pamiętajmy o tym, że leasingobiorca podpisuje tę umowę w sposób jednostronny. Dopiero w następnym kroku leasingodawca sprawdzi całą poprawność naszych działań i podejmie ostateczną decyzję czy zgadza się na wymienione w umowie warunki. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i nie raz zdarza się, że aby uzyskać pozytywny rezultat, będziemy musieli dodatkowo zabezpieczyć tę umowę przy pomocy innych środków trwałych, lub przedstawić inne dokumenty świadczące o naszej uczciwości. Po ostatecznym zatwierdzeniu środek trwały jest zamawiany u dostawcy, a my już niedługo będziemy cieszyć się z udanej transakcji.

Podsumowanie

Umowa leasingowa, jak sami zresztą widzicie, jest bardziej skomplikowana, niż się to wydaje na pierwszy rzut oka! Jednak te wszystkie kroki mają na celu zabezpieczenie interesów obu ze stron! Jeżeli więc nie macie szansy na uzyskanie kredytu, może czas wziąć pod uwagę którąś z ofert leasingu?

[Głosów:2    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here