Co zrobić po wypadku samochodowym? Postępowanie w razie kolizji drogowej

0
6430

Wypadek samochodowy lub kolizję wywołuje w nas wiele emocji. Oczywiście tych negatywnych. Złość, zdenerwowanie, frustracja, strach, a często tez dezorientacja to często objawy tzn. szoku powypadkowego. Szok ten prowadzi, że wielu kierowców biorących udział w wypadku przestaje myśleć zdroworozsądkowo i nie wie, co powinno zrobić i jak się zachować bezpośrednio po kolizji drogowej lub wypadku. W wyniku tego często zapomina o wykonaniu podstawowych rzeczy lub podejmuje błędne decyzje, które mogą negatywnie odbić się w przyszłości. Co więcej, o zachowanie zimnej krwi powinny również zadbać pasażerowie samochodu, który uczestniczył w zdarzeniu. Zobacz, co zrobić po wypadku samochodowym czy kolizji drogowej.

Emocje i stres towarzysza przy każdej koalicji. Może ich doświadczyć zarówno wyjadacz dróg, jak i świeży kierowca, który dopiero niedawno otrzymał prawo jazdy. Zdenerwowanie często prowadzi do tego, że nie wiemy jak zachować się w danej sytuacji i zapominamy o podstawowych rzeczach, np. takich jak wezwanie policji czy pogotowia. Zanim dojdziemy do siebie, mija kilka tak ważnych dla całości wydarzenia chwil. Problem mamy również z tym, jeśli przydarza się niegroźna kolizja i wtedy nie ma potrzeby stosowania niecodziennych procedur.

Czym różni się kolizja od wypadku?

Nasze zachowanie po zdarzeniu na drodze powinno być uzależnione od tego, z czym mamy odczyniania. Inne działania należy podjąć w przypadku wypadku, inne, gdy zdarzy się kolizja. Warto więc wiedzieć, czy różnią się te dwa zdarzenia drogowe. Z kolizją mamy do czynienia, jeśli jedyne podmioty, jakie ucierpiały w wyniku zdarzenia, są nieożywione. Mogą być więc to samochody, latarnie, elementy jezdni itd. Wypadek oznacza, że ucierpiały w nim nie tylko przedmioty martwe, ale i ludzie.

odszkodowanie z oc sprawcy

W przypadku kolizji nie ma potrzeby wzywania policji oraz pogotowia, jeżeli natomiast jesteśmy świadkami czy uczestnikami wypadku, powinniśmy to zrobić obowiązkowo.

Jak zachować się po kolizji drogowej?

Kolizja jest mniej groźnym wydarzeniem na drodze. W jej wyniku, jak już pisaliśmy, ucierpią tylko podmioty martwe. Kierowca, który uczestniczył w kolizji, powinien więc usunąć poza jezdnię samochód (o ile jest to możliwe) oraz/lub oznaczyć go trójkątem ostrzegawczym. Zabezpieczenie miejsca kolizji pozwoli uniknąć wyrządzenia dalszych szkód, czyli np. wjechania w uszkodzony samochód kolejnego. W kolejnym kroku ustalamy winnego spowodowania kolizji. Jeśli ten etap przebiega bezproblemowo, spisujemy oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy. Brak winnego spowodowania kolizji lub też problem z ustaleniem winnego oznacza, że należy na miejsce kolizji wezwać policję. Policja powinna się również pojawić na miejscu zdarzenia, jeśli drugi kierowca odmawia podanych danych lub jest w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

Dokumenty ustalające winnego kolizji

W przypadku, gdy wina jest bezsporna i sprawca nie ucieka od odpowiedzialności, koniecznie należy spisać oświadczenie. Dokument powinien być spisany przez sprawcę oraz opatrzony jego podpisem, w innym wypadku może on wyprzeć się jego sporządzania oraz podpisania. Wzory takiego oświadczenie można znaleźć na stronie niemal wszystkich firm ubezpieczeniowych, jeśli jednak nie posiada się ze sobą odpowiednich druków, to oświadczenie trzeba wpisać ręcznie. Co powinno zawierać oświadczenie o przyznaniu się do spowodowania kolizji? Przede wszystkim podstawowe dane uczestników zdarzenia, czyli imię i nazwisko oraz adres zameldowania sprawcy i poszkodowanego. Następnie należy podać numery oraz organ wydający prawa jazdy obu kierowców, oraz numery dowodów osobistych. Kolejną ważną rzeczą są numery rejestracyjne wozów biorących udział w kolizji. Nie można też zapomnieć o numerze polisy OC sprawcy oraz nazwie ubezpieczyciela, dzięki temu poszkodowany będzie wiedział, gdzie zwrócić się o odszkodowanie. Sprawca powinien również w jasny i czytelny sposób oświadczyć, że jest winny kolizji drogowej i oświadczenie to uzupełnić prostym szkicami i opisem zdarzenia. Tak przygotowany dokument należy podpisać. Podpisy poszkodowanego i kierowcy dobrze jest też opatrzyć datą.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jeżeli na miejscu kolizji pojawia się policja, to ona spisuje oświadczenie ustalające winnego.

Jak zachować się po wypadku drogowym?

Uczestnik wypadku drogowego jest zobowiązany do natychmiastowego wezwania policji oraz karetki pogotowia. Powinien on także powstrzymać się od przesuwania i ruszania samochodów biorących udział w zdarzeniu. Jedyne co może i powinien zrobić, to jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia trójkątami ostrzegawczymi. Trójkąty należy ustawić zgodnie z zaleceniami kodeksu drogowego. O ile jest to możliwe, kierowca może udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku. Ustalenie winnego wypadku drogowego następuje po przyjeździe policji i należy do jej zadań.

Jak poinformować ubezpieczyciela o wypadku lub kolizji?

Po wykonaniu podstawowych czynności, o których była mowa powyżej, kierowcy biorący udział  wypadku lub kolizji muszą poinformować o zdarzeniu ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Najłatwiej to zrobić dzwoniąc na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego i podając niezbędne dane oraz opisując całe zdarzenie. Po zgłoszeniu zakład ubezpieczeń wysyła rzeczoznawcę, którego zadaniem jest wycenić szkody i dokonać oględzin. Czynność ta może odbyć się np. w warsztacie w obecności zaufanego mechanika. Rzeczoznawca powinien podać nam numer szkody oraz przekazać kopie ustaleń dotyczących poszczególnych elementów auta.

 

[Głosów:17    Średnia:2.6/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here