Na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

0
3592

Wypadek drogowy to zły sen każdego kierowcy. I to nie tylko ze względu na możliwy uszczerbek na zdrowiu, ale i problemy z egzekwowaniem, tego co należy się poszkodowanemu. Jeśli samochód został uszkodzony to przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy. Zobacz, na jak długo poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Firma ubezpieczeniowa żąda zwrotu samochodu zbyt szybko?

Samochód zastępczy przysługuje na tak długo, aż zostanie naprawiony Twój samochód. Jednak firma ubezpieczeniowa może zażądać zwrotu samochodu dużo wcześniej. Czy mają do tego prawo? Tak.

Jednak możesz z nimi negocjować, przedstawić własne argumenty, które mogą zmienić czas zwrotu samochodu zastępczego.

odszkodowanie z oc sprawcy

Zanim podejmiesz argumentację, warto się zastanowić nad wskazaniem konkretnych przyczyn, dla których potrzebujesz samochodu na dłuższy czas. Jedną z najbardziej powszechnych jest niemożliwość użytkowania własnego samochodu ze względu na uszkodzenie wymagające długiej naprawy. Jeśli firma ubezpieczeniowa żąda zwrotu na dwa tygodnie przed końcem naprawy Twojego auta – poinformuj go o tym. Wspomnij również, dlaczego jest Ci tak bardzo potrzebny, z pewnością jest to Twój codzienny środek lokomocji do pracy – pozbawiając Cię samochodu, utrudniają Ci dotarcie do pracy. Pamiętaj, że ubezpieczyciel nie może cię zmusisz do korzystania z komunikacji publicznej. 

Mimo powyższych argumentów firma ubezpieczeniowa może jednak nakazać oddania samochodu. W tej sytuacji nie jesteś jednak na straconej pozycji – możesz wynająć samochód na potrzebny czas, poprosić o wystawienie faktury i napisać odwołanie do firmy ubezpieczeniowej. Pamiętaj jednak, żeby samochód, który wybierzesz był podobnej jakości, jak ten Twój naprawiany.

odszkodowanie z oc sprawcy

Gdy firma ubezpieczeniowa otrzyma odwołanie nie od Ciebie wymagać podania dodatkowych argumentów, po ich stronie leży teraz udowodnienie i przedstawienie dlaczego mieliby Ci nie zwrócić pieniędzy za czas wynajmu samochodu.

A jeśli samochód nie nadaje się już do naprawy?

To również masz prawo do samochodu zastępczego. Oczywiście na innych warunkach. Z OC sprawcy otrzymasz pojazd zastępczy na czas, jaki jest potrzebny, aby kupić nowy samochód. Nowy samochód! Skąd weźmiesz na to pieniądze?

W przypadku wypadku, w którym auto zostało uszkodzone w takim stopniu, że wartość naprawy przewyższa koszt samego pojazdu mówi się o szkodzie całkowitej. W takiej sytuacji otrzymasz odszkodowanie, z którego będziesz mógł pokryć koszt zakupu nowego samochodu. Możesz również sprzedać wrak, co również podniesie budżet na zakup nowego pojazdu.

Do czasu zakupu nowego pojazdu masz prawo do samochodu zastępczego. Warto jednak uważać, aby decyzja o kupnie nie trwała zbyt długo. Przedłużający się czas wyboru nowego samochodu może być podstawą żądania zwrotu pojazdu zastępczego.

Choć poruszanie się zastępczym samochodem jest komfortowe, to już zbyt długi czas jego użytkowania zazwyczaj niepokoi firmę ubezpieczeniową. Warto do tego podejść z rozsądkiem i korzystać z samochodu zastępczego jedynie tak długo, jak jest to konieczne, zwłaszcza dla własnego spokoju.

[Głosów:12    Średnia:2.4/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here