ETF-y dla początkujących

0
1140

Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie inwestycjami w fundusze ETF znacząco wzrosło zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących inwestorów. Ostrożne szacunki mówią, że nawet jedna trzecia zainwestowanego kapitału to właśnie inwestycje za pośrednictwem ETF. Co warto o nich wiedzieć i jak zacząć inwestować? Sprawdź nasz poradnik!

Czym są ETF-y?

Skrót ETF oznacza Exchange Traded Fund i określa zarządzane pasywnie. Zadaniem  ETF-ów jest odwzorowanie zachowania wybranego indeksu bądź produktu bazowego z taką dokładnością jak to tylko możliwe. Fundusze ETF są wyjątkowo przejrzyste i łatwo dostępne, gdyż są notowane na giełdzie.

odszkodowanie z oc sprawcy

Sukces funduszy ETF polega przede wszystkim na relatywnie niskich kosztach transakcyjnych oraz wyjątkowej prostocie tego produktu inwestycyjnego, który jest przyjazny szczególnie dla początkujących traderów. Dzięki ETF można w łatwy i tani sposób zdywersyfikować swoje portfolio. Jeśli jesteś zainteresowany handlem ETF, zobacz także, gdzie można założyć konto brokerskie pozwalające uzyskać dostęp do ponad 3000 funduszy ETF z niemal 30 giełd na całym świecie.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego tradera

Odpowiednio zdywersyfikowany portfel to niezwykle ważny element sukcesu w przypadku inwestowania długoterminowego. Tylko w ten sposób można skutecznie obniżyć niemal zawsze obecne ryzyko biznesowe. Postawienie wszystkiego na jedną kartę jest wyjątkowo śmiałą zagrywką. Jeśli inwestor nie ma szczęście może w bardzo szybki sposób utracić nawet całą inwestycję. Z kolei w dobrze zabezpieczonym portfelu, nawet niewielka wydajność akcji ma znaczenie dla całości.

odszkodowanie z oc sprawcy

Należy jednak pamiętać, że nie da się w ten sposób usunąć ryzyka całkowicie. Na giełdzie może panować na przykład pozytywny lub negatywny trend i nawet dobrze zdywersyfikowany portfel w tej sytuacji nie pomoże.

Niskie koszty funduszy ETF

Fundusze ETF mają wiele zalet. Jedną z nich są niewątpliwie niskie koszty zarządzania. Choć inwestorzy często lekceważą ten fakt, w bezpośredni przekłada się on na dochodowość całej inwestycji. Opłaty związane z zarządzaniem funduszami ETF są niskie gdyż przygotowanie tego produktu jest stosunkowo proste i nie zabiera dużo czasu.

Przejrzystość funduszy ETF

Ponieważ zmiany w składzie indeksów funduszy ETF są ograniczone, nawet początkujący trader doskonale orientuje się w co dokładnie inwestuje. Dzięki temu nie będzie musiał mierzyć się z niespodziewanymi kosztami, a samo śledzenie wybranego produktu bazowego będzie znacznie łatwiejsze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here