ETF-y dla początkujących

0
1229

Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie inwestycjami w fundusze ETF znacząco wzrosło zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących inwestorów. Ostrożne szacunki mówią, że nawet jedna trzecia zainwestowanego kapitału to właśnie inwestycje za pośrednictwem ETF. Co warto o nich wiedzieć i jak zacząć inwestować? Sprawdź nasz poradnik!

Czym są ETF-y?

Skrót ETF oznacza Exchange Traded Fund i określa zarządzane pasywnie. Zadaniem  ETF-ów jest odwzorowanie zachowania wybranego indeksu bądź produktu bazowego z taką dokładnością jak to tylko możliwe. Fundusze ETF są wyjątkowo przejrzyste i łatwo dostępne, gdyż są notowane na giełdzie.

Sukces funduszy ETF polega przede wszystkim na relatywnie niskich kosztach transakcyjnych oraz wyjątkowej prostocie tego produktu inwestycyjnego, który jest przyjazny szczególnie dla początkujących traderów. Dzięki ETF można w łatwy i tani sposób zdywersyfikować swoje portfolio. Jeśli jesteś zainteresowany handlem ETF, zobacz także, gdzie można założyć konto brokerskie pozwalające uzyskać dostęp do ponad 3000 funduszy ETF z niemal 30 giełd na całym świecie.

odszkodowanie z oc sprawcy

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego tradera

Odpowiednio zdywersyfikowany portfel to niezwykle ważny element sukcesu w przypadku inwestowania długoterminowego. Tylko w ten sposób można skutecznie obniżyć niemal zawsze obecne ryzyko biznesowe. Postawienie wszystkiego na jedną kartę jest wyjątkowo śmiałą zagrywką. Jeśli inwestor nie ma szczęście może w bardzo szybki sposób utracić nawet całą inwestycję. Z kolei w dobrze zabezpieczonym portfelu, nawet niewielka wydajność akcji ma znaczenie dla całości.

Należy jednak pamiętać, że nie da się w ten sposób usunąć ryzyka całkowicie. Na giełdzie może panować na przykład pozytywny lub negatywny trend i nawet dobrze zdywersyfikowany portfel w tej sytuacji nie pomoże.

odszkodowanie z oc sprawcy

Niskie koszty funduszy ETF

Fundusze ETF mają wiele zalet. Jedną z nich są niewątpliwie niskie koszty zarządzania. Choć inwestorzy często lekceważą ten fakt, w bezpośredni przekłada się on na dochodowość całej inwestycji. Opłaty związane z zarządzaniem funduszami ETF są niskie gdyż przygotowanie tego produktu jest stosunkowo proste i nie zabiera dużo czasu.

Przejrzystość funduszy ETF

Ponieważ zmiany w składzie indeksów funduszy ETF są ograniczone, nawet początkujący trader doskonale orientuje się w co dokładnie inwestuje. Dzięki temu nie będzie musiał mierzyć się z niespodziewanymi kosztami, a samo śledzenie wybranego produktu bazowego będzie znacznie łatwiejsze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here