Firmy i kancelarie odszkodowawcze – czy warto korzystać z ich usług?

0
2782

Procedury starania się o odszkodowanie w firmie ubezpieczeniowe potrafią wyprowadzić z równowagi niejednego stoika. Przedłużające się badanie okoliczności wypadku, utrudniania związane z dokumentacją, stawanie tzw. okoniem pracowników towarzystw ubezpieczeniowych, wszystko to sprawia, że wielu poszkodowanych swoje sprawy o odszkodowanie decyduje się powierzyć profesjonalistom, czyli firmom, które na co dzień zajmują się odzyskiwaniem odszkodowań.  Jednak przed podjęciem decyzji zawsze zastawiają się czy warto nawiązać taką współpracę i jakie są jej plusy. Zobacz, czy warto korzystać z firm odszkodowawczych w Polsce.

Kiedy brakuje wiedzy…

Większość kierowców wie, że ich obowiązkiem jest wykupienie polisy OC, większość zdaje sobie również sprawę, czym jest polisa AC. Jednak w chwili wypadku, czyli poważniejszej kolizji, szczególnie jeśli ona zdarza się po raz pierwszy, traci zimną krew i głowę. Chociaż poszkodowani zdają sobie sprawę, z mogą uzyskać odszkodowanie, to nie widzą jak, gdzie i kiedy zgłosić się po takie. Widząc sterty papierów i dokumentów, jakich oczekuje od nich firma ubezpieczeniowa, załamują ręce i uważają, że nie uda się im ich skompletować. Co więcej, decydując się sami wypełniać wnioski, często popełniają błędy, które mogą być karkołomne w skutkach i wpływać na wysokość odszkodowania.

Jednym  z nich jest niewłaściwe zakwalifikowanie sprawy, np. staranie się tylko o jedno świadczenie w momencie, kiedy poszkodowanemu przysługuje kilka. Kolejnym często popełnianym błędem jest podpisywanie niekorzystnych ugód ubezpieczeniowych, które zamykają drogę do dalszych roszczeń. Od takich lapsusów, a co za tym idzie, otrzymania niższego odszkodowanie mogą uchronić firmy odszkodowawcze.

odszkodowanie z oc sprawcy

Potwierdzenie sprawy o odszkodowanie w ręce profesjonalistów

Przede wszystkim chcąc powierzyć sprawę firmie odszkodowawczej, należy sprawdzić, czy oddaje się ją w ręce profesjonalistów. Nie sztuka jest tutaj podpisanie niekorzystnej umowy z kancelarią, która pobierze wysokie honorarium za prowadzenie sprawy i nic nie załatwi. Stąd też należy sprawdzić nie tylko zapisy umowy, którą się pospisuje, ale także i opinie o firmie odszkodowawczej. Można to zrobić m.in. na formach internetowych czy w mediach społecznościowych. Dla podpowiedzi  firmą odszkodowawczą, która może pochwalić się wysokimi notami i dobrą skutecznością jest EuCO. Istotną kwestią dla poszkodowanego będzie również to, na jakich zasadach wypłacane jest honorarium firmie odszkodowawczej. Tutaj również EuCO proponuje jedno z korzystniejszych rozwiązań, czyli tzw. prowizję od sukcesu. Oznacza to, że poszkodowany zapłaci tylko wtedy, gdy odszkodowanie uda się uzyskać, wcześniej nie ponosi żadnych dodatkowych opłat.

Prawnik czy firma odszkodowawcza?

Wielu poszkodowanych chcąc powierzyć sprawę o odszkodowanie, zastanawia się, czy lepiej wynająć jest prawnika, czy firmę odszkodowawczą. Oczywiście obie opcje są dobre, ponieważ poszkodowany znajduje się wtedy pod opieką profesjonalistów. Trzeba jednak pamiętać, że wynajem prawnika, radcy prawnego czy kancelarii prawnej wiąże się z koniecznością opłat od dnia ich wynajmu. Niewielu prawników zgadza się na wynagrodzenie prowizyjne bez podstawy. Oznacza to, że koszty ponosi się już od pierwszego dnia, co więcej, wynagrodzenie należy zapłacić, bez względu na to, czy wynik sprawy jest pozytywny, czy negatywny. Jest to znaczne utrudnienie dla osób, które zmagają się z niedoborem gotówki po wypadku samochodowym. Należy też pamiętać, że przy skomplikowanych i wielowątkowych sprawach wysokość odszkodowania może być niższa niż wynagrodzenie prawnika.

Kolejną kwestią jest to, że kancelaria prawne specjalizują się zazwyczaj tylko w jednym aspekcie ubezpieczeń np. od odpowiedzialności cywilnej, a co wtedy, jeśli sprawa dotyczy wypadku samochodowego, który przytrafił się poszkodowanemu w drodze do pracy? Tutaj wchodzi już kwestia odszkodowań za wypadek przy pracy. Pytaniem jest więc, czy kancelaria nieposiadająca doświadczenia w takich sprawach poradzi sobie z uzyskaniem adekwatnego do zdarzenia odszkodowanie. W tym zakresie firmy odszkodowawcze, szczególnie te duże proponują o wiele większy zakres usług oraz sztab prawników specjalizujących się w różnych dziedzinach. I tak np. EuCO może wspomóc poszkodowanego nie tylko w walce o odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, ale również i w zakresie wypadku przy pracy, błędu medycznego, wypadku w gospodarstwie rolnym, wypadków w miejscach publicznych np. potknięć czy poślizgnięć. Takie szerokie spektrum pozwala działać wielotorowo i uzyskiwać wyższe kwoty rekompensat od firm ubezpieczeniowych.

Dzielić się procentem

Oczywiście współpraca z firmą odszkodowawczą oznacza, że należy wypłacić jej wynagrodzenie. Zazwyczaj następuje ono już po zakończonej i wygranej sprawie. Wynagrodzeniem tym jest procent od uzyskanego przez firmę odszkodowania. Procent ten ustalany jest jeszcze przed podpisaniem umowy o współpracy. Poszkodowany powinien pamiętać, że może on negocjować z firmą odszkodowawczą warunki oraz wynagrodzenie. Jest ono w głównej mierze uzależnione od stopnia skomplikowania sprawy, zgromadzonej przez poszkodowanego dokumentacji oraz dowodach oraz czas, jaki firma musi poświęcić na prowadzenie sprawy.

odszkodowanie z oc sprawcy

 

[Głosów:4    Średnia:1.3/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here