O czym trzeba pamiętać pracując w szklarni?

0
5273

Praca związana z produkcją roślinną należy do ciężkich, ale przyjemnych zadań. Osoba odpowiedzialna za wzrost i zdrowie roślin musi znać wymagania gatunków oraz proces uprawy, w przeciwnym razie napotka problemy, z którymi nie będzie potrafiła sobie poradzić.

Co trzeba wiedzieć pracując w szklarni?

Warzywa oraz owoce, które uprawiane są pod osłonami wymagają specyficznych warunków. Temperatura otoczenia musi być dostosowana do danej rośliny. Gatunki dyniowate oraz psianki wymagają dużej ilości ciepła, noce powinny być chłodniejsze, ale owoce najlepiej dojrzewają, jeśli temperatura otoczenia wynosi powyżej dwudziestu stopni. Rośliny liściaste oraz korzeniowe, które również można uprawiać w szklarniach są odporne na niższe temperatury, podobnie jest z ziołami. Pochodzenie rośliny daje nam wgląd, jak powinna być ona uprawiana.

Drugim ważnym elementem, bez którego nie można uprawiać roślin w szklarniach jest dostęp do wody. Wymagania wodne roślin też są różne i zależne od fazy wzrostu oraz od pochodzenia gatunku. Dyniowate, czyli ogórek, cukinia oraz dynia mają bardzo duże zapotrzebowanie wodne. Jeśli nie zapewnimy im właściwego nawodnienia – rośliny nie dadzą nam satysfakcjonującego plonu. Najlepszym źródłem wody jest nawadniania kropelkowe, inny rodzaj dostarczania wody w uprawie jest mniej popularny. Dzieje się tak z kilku względów, najważniejszy z nich to oszczędność na wodzie. Kropelkowe nawadnianie sprawia, że roślina dostaje wodę wprost do korzeni, nie ma strat. Inną zaletą tego nawadniania jest brak zraszania liści, dzięki temu nie podnosi się wilgotność powietrza i rośliny są mniej narażone na zakażenie grzybami oraz bakteriami.

odszkodowanie z oc sprawcy

Praca w szklarni to również dbanie o rośliny i zapobieganie chorobom. Najważniejszymi patogenami roślin są grzyby, bakterie oraz wirusy. Znajomość objawów chorobowych sprawi, że będziemy mogli od razu podjąć skuteczne działania, które zapobiegną dalszym infekcjom. W uprawie pomidorów bardzo niebezpieczne są choroby grzybowe. W konwencjonalnych szklarniach rośliny muszą być chronione za pomocą chemicznych środków ochrony roślin. W ekologicznych uprawach tych warzyw coraz częściej stosuje się preparaty do biologicznej walki ze szkodnikami. Środki te zawierają dobroczynne mikroorganizmy, które wzmacniają rośliny i ograniczają rozwój patogenów. Równie ważne jest chronienie roślin przed szkodnikami, które nie tylko żerują i uszkadzają aparat asymilacyjny, ale są też wektorami niebezpiecznych dla roślin chorób.

odszkodowanie z oc sprawcy

Czasem bardzo trudno odróżnić występowanie choroby wirusowej od niedoborów lub nadmiarów składników pokarmowych. Niedobór magnezu to najczęściej powstająca choroba fizjologiczna, przypomina ona mozaiki wywołane przez wirusy. Właściwe nawożenie roślin sprawi, że będą rosły one w sposób optymalny oraz wydadzą satysfakcjonujący plon. Pracownik szklarni powinien wiedzieć, że niedobór jest równie niebezpieczny jak nadmiar minerałów, dlatego nie należy nawozić roślin na zapas. Każdy gatunek ma określoną ilość nawozów w każdym stadium wzrostu.

[Głosów:4    Średnia:2/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here