Odkup odszkodowań OC i AC – na czym to polega?

0
3538

Przedłużające się procedury likwidacji szkody oraz zaniżanie wysokości odszkodowań sprawiają, że coraz więcej osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych decyzje się na sprzedaż swoich roszczeń względem firmy ubezpieczeniowej. Pozwala im to na szybkie uzyskanie funduszy, które mają za zadanie naprawić szkodę powstałą w wyniku wypadku komunikacyjnego. Zobacz, na czym polega odkup i skup odszkodowań z polisy OC.

Skup odszkodowań z polisy OC sprawcy – na czym to polega?

Skup odszkodowań z polisy OC sprawcy wypadku polega na zakupie przez zewnętrzną firmę lub kancelarię prawa do ubiegania się o wypłatę roszczenia w imieniu poszkodowanego. Za te prawa osoba poszkodowana otrzymuje środki finansowe nazywane dopłata do odszkodowania. Odkup ubezpieczeń dotyczy tylko części spornej roszczenia, np. tej zaniżonej i nie obejmuje bezspornej części odszkodowania, która została wypłacona przez ubezpieczyciela.

Jak sprzedać prawo do odszkodowania?

Pierwszym krokiem uzyskania dopłaty do odszkodowania jest wybór firmy, z którą chce się nawiązać współpracę. Na rynku działa wiele podmiotów, które zajmują się odkupem i skupem odszkodowań od osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Cześć z nich oferuje bezpłatną analizę złożonego wnioski i dokumentacji. Analizowane przez te firmy dokumenty to przede wszystkim kosztorysy wykonanie przez firmę ubezpieczeniową i wyceniające szkodę oraz dokumenty pojazdu takie jak dowód rejestracyjny.

odszkodowanie z oc sprawcy

Badając te dokumenty, firmy skupujące odszkodowania, mogą przewidzieć, jaką wysokość dopłaty do rekompensaty może otrzymać osoba poszkodowana. Dopłata do odszkodowania rozumiana jest tutaj jako cena, którą oferuje firma za odkup odszkodowania. O tym, czy cena odkupu jest satysfakcjonująca, decyduje sam klienta. Jeśli uzna, że tak jest, musi dokonać formalności związanych ze sprzedażą swojego prawa do odszkodowania.

Jak przebiega procedura odkupu odszkodowań z polisy OC?

Odkup odszkodowań jest procesem prostym i szybki. Pierwotna analiza przedstawionych dokumentów pozwala dowiedzieć się na, ile firma wycenia odszkodowanie komunikacyjne. Następnie czekają formalności związane z odkupieniem szkody. Potem następuje praca kancelarii lub firmy, która ją nabyła. Polega ona na negocjacjach i walce z firmą ubezpieczeniową o wypłatę wyższej rekompensaty. Większość firm zajmujących się skupem odszkodowań za swoje honorarium uważają określony wcześniej procent od uzyskanej sumy odszkodowania. Oznacza to, że w proces uzyskiwania wysokiej rekompensaty jest bardzo zaangażowana, bo dzięki temu może sama zyskać. Często takie sprawy kończą się w sądzie, należy jednak zaznaczyć, że w cały proces nie jest uwikłana osoba poszkodowana, a firma, która nabyła prawo do szkody.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kiedy można dokonać sprzedaży szkody?

Poszkodowany może skorzystać  z opcji skupu odszkodowań zarówno w przypadku, gdy rekompensata będzie wypłacone z polisy AC, jak i OC. Odszkodowanie można sprzedać, jeśli wcześniej nie zostało ono odsprzedane innej firmie – ponowna sprzedaż jest przestępstwem oraz tylko i wyłącznie w przypadku, gdy nie podpisało się z firmą ubezpieczeniową ugody, która zamyka drogę od dalszych roszczeń.

 

[Głosów:6    Średnia:2.8/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here