Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym krok po kroku

0
1949

Wypadek komunikacyjny to sytuacja, w której ktoś został ranny, a w skrajnym przypadku stracił życie. Statystyki są bezlitosne – na terenie Polski codziennie ponad setka osób doznaje urazów fizycznych w wypadkach drogowych. W tym trudnym czasie pocieszeniem są odszkodowania. Zobacz, co musisz zrobić, żeby je uzyskać.

Czego możesz się spodziewać?

Jeśli wypadek spowodował inny kierowca, a Ty ucierpiałeś (problemy ze zdrowiem, ból oraz urazy psychiczne), możesz ubiegać się o zadośćuczynienie. Dzięki niemu otrzymasz zwrot pieniędzy za uszkodzenia mienia, dojazdy, a w przypadku trwałego uszkodzenia – rentę.

Jaka jest procedura?

Po wypadku upewnij się, że posiadasz dane personalne sprawcy wypadku. Do uzyskania odszkodowania potrzebujesz:

  • imię i nazwisko sprawcy,
  • numer jego polisy od OC (odpowiedzialność cywilna),
  • numer PESEL,
  • numer rejestracyjny,
  • marka i model pojazdu.

W przypadku, kiedy nie jesteś w stanie uzyskać (z powodów zdrowotnych lub sprawca nie chce ujawnić) tych danych, niezwłocznie wezwij policję.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie zdarzenia ubezpieczycielowi. Wniosek należy złożyć do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca wypadku ma wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej. Informację, w jakim zakładzie ubezpieczony jest sprawca, uzyskasz na serwisie internetowym Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny sprawcy.

odszkodowanie z oc sprawcy

Szczególną uwagę zwróć na kwotę, którą chcesz uzyskać. Twój wniosek będzie musiał być zaakceptowany, jeśli dostarczysz odpowiednią ilość dowodów. Dlatego zadbaj o to, żeby mieć przygotowany opis wydarzeń, opinię policji, bilety, rachunki za leki, faktury oraz orzeczenia lekarskie. Na tej podstawie ubezpieczyciel rozpocznie procedurę rozpatrywania Twojego wniosku.

W przypadku, kiedy sprawca zbiegł z miejsca wypadku, wciąż masz szansę na uzyskanie odszkodowania. Zgłoś sytuację na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, które ma polisę OC.

odszkodowanie z oc sprawcy

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony https://karolinafurtak.pl/.

[Głosów:1    Średnia:4/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here