Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym krok po kroku

0
1854

Wypadek komunikacyjny to sytuacja, w której ktoś został ranny, a w skrajnym przypadku stracił życie. Statystyki są bezlitosne – na terenie Polski codziennie ponad setka osób doznaje urazów fizycznych w wypadkach drogowych. W tym trudnym czasie pocieszeniem są odszkodowania. Zobacz, co musisz zrobić, żeby je uzyskać.

Czego możesz się spodziewać?

Jeśli wypadek spowodował inny kierowca, a Ty ucierpiałeś (problemy ze zdrowiem, ból oraz urazy psychiczne), możesz ubiegać się o zadośćuczynienie. Dzięki niemu otrzymasz zwrot pieniędzy za uszkodzenia mienia, dojazdy, a w przypadku trwałego uszkodzenia – rentę.

Jaka jest procedura?

Po wypadku upewnij się, że posiadasz dane personalne sprawcy wypadku. Do uzyskania odszkodowania potrzebujesz:

odszkodowanie z oc sprawcy
  • imię i nazwisko sprawcy,
  • numer jego polisy od OC (odpowiedzialność cywilna),
  • numer PESEL,
  • numer rejestracyjny,
  • marka i model pojazdu.

W przypadku, kiedy nie jesteś w stanie uzyskać (z powodów zdrowotnych lub sprawca nie chce ujawnić) tych danych, niezwłocznie wezwij policję.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie zdarzenia ubezpieczycielowi. Wniosek należy złożyć do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca wypadku ma wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej. Informację, w jakim zakładzie ubezpieczony jest sprawca, uzyskasz na serwisie internetowym Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny sprawcy.

Szczególną uwagę zwróć na kwotę, którą chcesz uzyskać. Twój wniosek będzie musiał być zaakceptowany, jeśli dostarczysz odpowiednią ilość dowodów. Dlatego zadbaj o to, żeby mieć przygotowany opis wydarzeń, opinię policji, bilety, rachunki za leki, faktury oraz orzeczenia lekarskie. Na tej podstawie ubezpieczyciel rozpocznie procedurę rozpatrywania Twojego wniosku.

W przypadku, kiedy sprawca zbiegł z miejsca wypadku, wciąż masz szansę na uzyskanie odszkodowania. Zgłoś sytuację na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, które ma polisę OC.

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony https://karolinafurtak.pl/.

[Głosów:1    Średnia:4/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here