Regres ubezpieczeniowy: czym jest i jak działa?

0
1986

O tym, że poszkodowany w kolizji czy wypadku samochodowym może starać się o odszkodowanie  polisy OC sprawcy, wie prawie każdy kierowca. Nie wiele osób zastanawia się jednak, jak wygląda sytuacja z drugiej strony, czyli sprawy wypadku. Jakie on ponosi konsekwencje za spowodowanie zdarzenia komunikacyjnego? Jedną z takich konsekwencji jest regres, czyli roszczenie firmy ubezpieczeniowej lub UFG względem sprawcy szkody. Roszczeni to dotyczy zwrotu wypłacanych poszkodowanemu środków pieniężnych. Regres ubezpieczeniowy dotyczy zarówno szkód majątkowych, jak i komunikacyjnych i występuje w polisach OC i AC.

Konsekwencje związane ze spowodowaniem kolizji samochodowej

W założeniu wykupione ubezpieczenie OC ma chronić kierowcę przed szkodami, które sam wyrządza. Regularnie opłacając składki OC, można liczyć się z tym, że w przypadku spowodowania wypadku czy kolizji odszkodowanie dla poszkodowanego wypłacić ubezpieczyciel. I zazwyczaj tak jest. Jednak czasem kierowca nie może unikać wszystkich negatywnych skutków swojego zachowania. Wykupowane ubezpieczenia  mają klauzule, które w pewnych sytuacjach zwalniają ubezpieczyciela z odpowiedzialności. Oznacza to, że ubezpieczyciel, chociaż wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie to do zwrotu jego kosztów wezwie swojego klienta. Taka sytuacja nazywana jest regresem ubezpieczeniowym.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kiedy obowiązuje regres ubezpieczeniowy?

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela dokładnie opisane są w umownych, dlatego przed ich podpisaniem konieczne jest dokładne przeczytanie dokumentu. Nie mniej jednak są sytuacje, w których większość ubezpieczycieli stosuje regres. Należą do nich przede wszystkim te szkody, które zostaną wyrządzone umyślnie i celowo, np. zaaranżowane stłuczki, celowe uszkodzenia pojazdu. Firmy ubezpieczeniowej wyłączają swoją odpowiedzialność również wtedy, gdy kierowca powodujący wypadek był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, ucieka z miejsca wypadku, spowodował wypadek kradzionym pojazdem, spowodował wypadek, prowadząc pojazd bez uprawnień.

Regres ubezpieczeniowy a brak polisy OC

Regres ubezpieczeniowy obowiązuje również tych, kierowców, którzy spowodowali wypadek, nie mając ważnego ubezpieczenia OC. Wtedy po zwrot odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu zwróci się do sprawcy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Należność względem UFG trzeba uregulować do 30 dni od doręczenia wezwania do zapłaty, w innym przypadku naraża się na proces sądowy. Po wyroku nakazującym zapłatę zobowiązania następuje egzekucja komornicza.

Przy jakich ubezpieczeniach obowiązuje regres ubezpieczeniowy?

Regres ubezpieczeniowy obowiązuje zarówno przy ubezpieczeniach OC, jak i AC. Dotyczy odszkodowań wypłacanych za szkody komunikacyjne oraz majątkowe. Regres ubezpieczeniowy może dotyczyć również osoby, która znajduje się poza stosunkiem ubezpieczenie. Oznacza to, że np. zalewając sąsiada (ponieważ zapomniało się zakręcić wodę w kranie) trzeba liczyć się z tym, że jego firma ubezpieczeniowa zwrócić się do ciebie po zwrot odszkodowania, któremu mu wypłaciła.

odszkodowanie z oc sprawcy

 

[Głosów:1    Średnia:2/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here