Wypadek samochodowy lub kolizja drogowa, do której doszło nie z naszej winy, upoważnia nas od otrzymania odszkodowania z polisy OC sprawcy (o ile taką polisę sprawca posiada). Aby jednak móc odzyskać pieniądze za szkodę majątkową lub osobistą, której doświadczyliśmy, koniecznie jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem winnego. Jak to zrobić? O czym trzeba pamiętać, rozmawiając z firmą ubezpieczeniową? Zobacz, jak postępować w razie szkody.
Jak postąpić w przypadku kolizji lub wypadku?
O tym, jak postąpić w przypadku kolizji lub wypadku drogowego w szczegółach możecie przeczytać TUTAJ. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy całego zdarzenia. Można to zrobić, gdy sprawca przyznawał się do winy oraz podpisała oświadczenie o sprawstwie kolizji. To w nim podaje on swoje dane, dane pojazdu oraz informuje, w której firmie wykupił ubezpieczenie OC. Oświadczenie jest też jednym z dokumentów wymaganych do zgłaszania szkody u ubezpieczyciela.
Kto powinien zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?
Zgodnie z prawem obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zdarzeniu ciąży zarówno na sprawcy, jak i na osobie, która w wyniku wypadku została poszkodowana.
05
Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?
Najprostszą drogą zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela jest wykonanie telefonu pod wskazany na stronie www adres infolinii. Przed rozmową należy przegotować sobie dane identyfikacyjne, czyli numer polisy, numer rejestracyjny pojazdy lub numer VIN pojazdu. Konieczne będzie podanie przebiegu całego zdarzenia, stąd też dobrze sobie go spisać w punktach lub mieć przed sobą oświadczenie sprawcy kolizji. Dobrze jest też poinformować pracownika ubezpieczalni, jakimi dowodami się dysponuje np. dokumentacją fotograficzną. W czasie rozmowy z ubezpieczycielem możemy zostać poproszeni o przedstawienie dokładnego wykazu uszkodzeń pojazdu, który uczestniczył w wypadku. Jeżeli jednym z naszych dowodów są zeznania świadków, ubezpieczyciel na pewno poprosi o przekazanie danych kontaktowych do nich (adres, numer telefonu, imię i nazwisko) – stąd też trzeba zadań, aby posiadać takie informacje i zebrać je od ewentualnych świadków zaraz po zdarzeniu.
Policja na miejscu kolizji – jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?
Kiedy na miejsce wypadku lub kolizji wzywa się policję, to ona sporządza notatkę mówiącą o winie kierowcy jednego z pojazdów. Chociaż policja na miejscu kolizji nie zawsze jest konieczna, to bezwzględnie należy ją wezwać, jeśli sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności i odmawia podpisania oświadczenia o winie, zachodzi podejrzenie, że chce podać błędne dane, nie posiada ubezpieczenia OC, jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, posiada pojazd kredytowany przez bank lub będący w leasingu. Na miejsce zdarzenia bezwzględnie należy też wezwać policję, jeśli w jego ramach ucierpiał kierowca, pasażer lub osoby trzecie, wtedy to wydarzenie kolizji przekształca się wypadek. Należy pamiętać, że o wypadku również należy poinformować ubezpieczyciela.