Ubezpieczenie AC — co warto o nim wiedzieć?

0
2653

Ubezpieczenie AC, czyli ta zwane autocasco, to jedno z podstawowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Chociaż jego wykupienie nie jest obowiązkowe, z pewnością warto rozważyć taką opcję — jego zadaniem jest ochrona Twojego pojazdu w przypadku m.in. kolizji, awarii czy kradzieży. Dowiedz się więcej na temat AC i wybierz wariant optymalnie dopasowany do swoich potrzeb.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie AC?

W naszym kraju obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie OC. Autocasco, czyli AC, jest ubezpieczeniem dobrowolnym, jednak decyduje się na nie wiele osób. Dlaczego warto je wykupić?

Przede wszystkim dlatego, że wysokość składki jest zwykle przystępna cenowo, a pokrycie w razie potrzeby kosztów związanych z naprawą auta lub zakupem nowego może zdecydowanie przekraczać możliwości domowego budżetu. Warto więc zabezpieczyć się w ten sposób, by uniknąć niespodziewanych wydatków — zwłaszcza, jeśli często korzystasz z pojazdu. Do ubezpieczenia AC dokupić można również wiele opcji dodatkowych, które zapewnią wsparcie podczas różnych nieprzewidzianych sytuacji np. awarii samochodu.

Zakres AC

Zakres AC — co powinno się w nim znaleźć?

Zakres AC może być bardzo zróżnicowany, dlatego to kluczowy element, który należy porównać podczas przeglądania ofert różnych ubezpieczycieli. Wygodnie i szybko zestawisz je ze sobą dzięki praktycznym porównywarkom ubezpieczeń — sprawdź np. ubezpieczenie komunikacyjne w kioskpolis.pl.

Najbardziej podstawową funkcją autocasco jest ochrona na wypadek uszkodzenia auta podczas kolizji czy wypadku. Warto jednak rozszerzyć polisę również na inne zdarzenia m.in. kradzież auta czy jego zniszczenie z powodu niekorzystnych warunków zewnętrznych (np. gradobicie).

Jeśli często podróżujesz za granicę, sprawdź zakres terytorialny ubezpieczenia AC. Tańsze opcje zwykle obowiązują jedynie na terenie Polski, dlatego warto rozważyć wykupienie nieco droższej, zapewniającej wsparcie także za granicą.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jak można obniżyć cenę AC

Jak można obniżyć cenę AC?

Wysokość składki zależy od wielu czynników: przede wszystkim od zakresu ubezpieczenia i terytorium jego obowiązywania. Istnieją również zwyżki i zniżki — zwyżki np. dla młodych kierowców, a zniżki za bezszkodową jazdę. Nie bez znaczenia jest także wycena Twojego pojazdu. Zadbaj o to, by była zgodna z jego faktyczną wartością i w razie potrzeby nie wahaj się poprosić o wsparcie rzeczoznawcę.

Jeśli kluczowa jest dla Ciebie niska składka, możesz rozważyć opcję z udziałem własnym. Polega to na ustaleniu, jaką część kwoty pokryjesz w razie wypadku z własnej kieszeni. Wysokość składki obniży też franczyza redukcyjna, w której ustala się dolną granicę kwotową — jeśli szkoda nie przekroczy tej kwoty, odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Jeżeli będzie wyższa, kwota odszkodowania zostanie w odpowiedni sposób obniżona. Podobnie działa franczyza integralna, jednak w tym przypadku określa się procent kwoty ubezpieczenia, poniżej którego nie nastąpi wypłata odszkodowania.

odszkodowanie z oc sprawcy

Dostępność pakietu Assistance

Wybierając ubezpieczenie AC, zwróć uwagę na pakiet Assistance — czasami stanowi bezpłatny dodatek do droższych opcji autocasco bądź jest tańszy przy wykupieniu kilku polis komunikacyjnych.

Pakiet Assistance zapewni Ci szybkie wsparcie w razie awarii na drodze. W zależności od zakresu konkretnej polisy możesz liczyć np. na naprawę usterki, holowanie samochodu czy zorganizowanie pojazdu zastępczego, a nawet zorganizowanie noclegu na czas naprawy auta itp.

[Głosów:2    Średnia:1/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here