Odszkodowanie za powalone drzewo

0
2666

Załamania pogody to coraz częstsze zjawisko w Polsce. Burze, silne wichury, gradobicia, gwałtowne ulewy występują nad Wisłą coraz częściej. Mogą i doprowadzają one do znacznych szkód majątkowych. Łamią drzewa, niszczą auta i dachy domów. Straty spowodowane w ich następstwie podlegają ubezpieczeniom, dlatego też poszkodowani lawinowo składają wnioski o rekompensaty finansowe w firmach ubezpieczeniowych. Czy jednak można otrzymać odszkodowanie za powalone drzewo lub zerwany przez wichurę dach? Zobaczcie sami.

Co zrobić, kiedy wichura uszkodziła samochód?

Szkody wyrządzane silnym wiatrem tzw. szkody wiatrowe to nie tylko te związane z zerwaniem dachu. Często wiatr uszkadza również samochody zaparkowane na poboczach czy parkingach. Zaparkowany pojazd może być uszkodzony przez zwalone drzewo lub spadająca gałąź. Wiatr może także uszkodzić samochód, zrzucają na niego elementy konstrukcyjne budynku, np. dachówki. Szkody może doznać on też w przypadku gwałtownych deszczy, kiedy to czyhają nie niego podtopienia czy zalania. W przypadku takich usterek właściciele pojazdów zastanawiają się, czy mają prawo odszkodowania za poniesione straty. Odpowiedź jest pozytywna, mogą oni starać się o rekompensatę finansową. O taka powinni wystąpić do właściciela lub zarządcy terenu, na którym samochód się znajdował w chwili powstania szkody. Należy jednak zaznaczyć, że jego otrzymanie nie jest łatwe. Osoba poszkodowana w toku postępowania jest zobowiązana bowiem do wykazania, że właściciel/zarządca nie dopełnił swoich obowiązków lub je zaniedbał, czyli np. nie wyciął spróchniałego drzewa czy uschniętych gałęzi. Jeśli uda się wykazać winę (co dzieje się bardzo rzadko) poszkodowanemu zostanie wypłacone odszkodowanie z polisy OC sprawcy.

Odszkodowanie za powalone drzewo z polisy AC

W przypadku, gdy powalone drzewo spadające na samochód nie było winą właściciela terenu lub jego zarządcy, wtedy poszkodowany może liczyć tylko na wypłatę odszkodowania z własnej polisy AC. Jednak rekompensatę zawsze nie dostanie. Będzie ona możliwa, jeśli umowa z firmą ubezpieczeniową nie zawiera wyłączeń dotyczących zdarzeń losowych. Jako takie poczytywane są nawałnice z gradem, huragany, obsunięcia i trzęsienia ziemi, lawiny błotne i kamienne. Na odszkodowanie nie ma też co liczyć, jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że pojazd został niewłaściwie zaparkowany lub też poszkodowany sam przyczynił się do powstania szkody.

odszkodowanie z oc sprawcy

Posiadając odpowiednią polisę AC, można starać się więc o odszkodowanie za powalone drzewo. Jednak, aby rekompensata nie była zaniżona, należy zadbać o odpowiednią dokumentację. Dla ubezpieczyciela przydatna będzie przede wszystkim ta fotograficzna. Wysokość odszkodowania za powalone drzewo określana jest na podstawie wykupionego wariantu ubezpieczenia. Zasadą jest podział na ubezpieczenie mienia w wartości rzeczywistej oraz na mienie w wartości odtworzeniowej (nowej). Firmy ubezpieczeniowe odpowiedni wariant stosują na podstawie oględzin szkody oraz wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę. To jak będzie wyglądać likwidację szkody z polisy AC, szczegółów określają ogólne warunki ubezpieczenia (OWU).

odszkodowanie z oc sprawcy

 

[Głosów:2    Średnia:2/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here