Kolizja z obcokrajowcem: co zrobić podczas wypadku i gdzie zgłosić szkodę

0
2272

Podróżowanie samochodem po Europie ma swój urok. Brak konieczności kupowania drogich biletów lotniczych, bycia o wyznaczonej godzinie w danym miejscu, możliwość spontanicznej zmiany kierunku jazdy – to tylko niektóre z zalet jazdy własnym samochodem na wakacje. Niestety podróże po obcym kraju dla wielu kierowców wiążą się też z niemałym stresem. Zdenerwowanie wywołuje u nich sam fakt jazdy po obcych i nieznanym za dobrze drogach. Prawdziwe zdenerwowanie może jednak przyjść, jeśli dojdzie na nich do kolizji. Kolizja z obcokrajowcem wymaga bowiem podjęcia kroków, które pozwolą na uzyskanie odszkodowania. Jakie są to jednak kroki i działania? Zobaczcie, jak radzić sobie po kolizji z obcokrajowcem.

Kolizja z obcokrajowcem – jak sobie z nią poradzić?

Do kolizji z obcokrajowcem może dojść nie tylko na zagranicznych trasach, ale i w Polsce. Wszak nasz kraj również odwiedza wielu turystów, a w trakcie wakacyjnego pośpiechu nie trudno o stłuczkę czy kolizję. Największą barierą wtedy jest ta językowa. Niemożność porozumienia się sprawia, że spisanie oświadczenie czy ustalenie winnego przemienia się w prawdziwy horror. Problem może być też sam wygląd oświadczenia. Ani my, ani obcokrajowiec nie chce podpisać dokumentu  obcym języku. Wyjściem jest posiadanie ze sobą uniwersalnego druku wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Takie dokument można pozyskać na stronie www Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dokument dostępny jest w dwóch językach polskim oraz angielskim, dzięki czemu każda ze stron zdarzenia drogowego może złożyć oświadczenie.

Kolizja z obcokrajowcem – czy wzywać policję do zdarzenia drogowego?

Kierowcy, którym przydarzyła się kolizja z obcokrajowcem i mimo wspólnego druku oświadczenia nie są w stanie porozumieć się z drugim kierowcą lub mają jakiekolwiek wątpliwości, co do jego dokumentów itd. powinni wezwać policję. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia to ona zajmie spisywaniem się niezbędnych dokumentów. Pamiętaj, że masz też możliwość wykonania zdjęć dokumentów sprawcy.

Kolizja z obcokrajowcem – likwidacja szkody

Pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć o likwidacji szkody przy kolizji z obcokrajowcem, jest fakt, że nie liczy się tutaj narodowość czy pochodzenie sprawcy, ale państwo, w którym został zarejestrowany samochód, którym się on poruszał. To jak będzie wyglądała likwidacja szkody, zależy więc od tego czynnika. Wpływ na całość postępowania i twoje działania ma również to, czy kolizja wydarzyła się w Polsce, czy poza jej granicami.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce – o czym nie można zapomnieć?

W przypadku, gdy przydarzyła ci się kolizja z obcokrajowcem na polskich drogach, przede wszystkim musisz skupić się na pozyskaniu odpowiednich danych od sprawcy. Ważny jest numer rejestracyjny pojazdu oraz kraj jego rejestracji. Musisz też zanotować nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym winny zdarzenia ma wykupione ubezpieczenie OC oraz pozyskać numer jego polisy ubezpieczeniowej. Co ważne, jeżeli sprawca porusza się pojazdem zarejestrowanym na terenie UE, nie będzie problemu z honorowaniem jego ubezpieczenia w Polsce, jeśli samochód jest zarejestrowany poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, bezwzględnie należy od niego pozyskać numer Zielonej Karty samochodu lub ubezpieczenia granicznego. Po uzyskaniu tych danych przychodzi pora na sprawdzenie, czy ubezpieczenie jest ważne – można to zrobić, odszukując na dokumencie datę ważności polisy. Kolejny krok  w uzyskiwaniu odszkodowania za kolizję drogową z obcokrajowcem,  to sprawdzenie w wyszukiwarce korespondentów PBUK, który polski zakład ubezpieczeń jest nominowanym korespondentem ubezpieczyciela sprawcy, czyli mówiąc prosto, reprezentuje go na terenie Polski. Takiemu korespondentowi (polskiemu ubezpieczycielowi) należy zgłosić szkodę na tych samych zasadach, jak zgłasza się ją w przypadku kolizji z polskim kierowcą. Jeżeli w nerwach zapomniałeś zapisać nazwy ubezpieczyciela sprawcy lub też w wyszukiwarce PBUK nie pokazuje się żaden korespondent, swoje roszczenia zgłoś do PZU S.A. lub firmy WARTA – ci dwaj ubezpieczyciele pełnią rolę agentów PBUK i zajmują się kolizjami z obcokrajowcami.

Kolizja z obcokrajowcem za granicą – o czym nie można zapomnieć?

Gdy do koalicji z obcokrajowcem dojdzie na zagranicznych trasach, szkodę możesz zgłosić już po powrocie do Polski. Jednak żeby tak się stało, konieczne jest pozyskanie odpowiednich danych. Należy do nich numer rejestracyjny auta sprawcy wraz z krajem jego rejestracji, nazwa zakładu ubezpieczeń oraz numer polisy OC. W tym wypadku również warto sprawdzić, czy ubezpieczenie jest ważne, szukając daty na polisie. Tym razem w wyszukiwarce PBUK należy wyszukać, który polski zakład pełni rolę reprezentanta ds. roszczeń i to do niego zgłosić szkodę. Jeśli takie reprezentant nie występuje, likwidacja szkody zajmuje się bezpośrednio PBUK.

Co zrobić, jeśli jest się sprawca kolizji z obcokrajowcem?

Kiedy w wyniku nieuważnej jazdy to my sami stajemy się sprawcą kolizji z obcokrajowcem, musimy podać mu swoje dane potrzebne do likwidacji szkody, takie jak: dane osobowe, numer polisy i ubezpieczyciela, numer rejestracyjny auta i kraj jego rejestracji i w przypadku gdy przebywamy poza Europejskim Obszarem Gospodarczym numer Zielonej Karty wozu. Należy też sporządzić oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Likwidacja szkody zajmie się  zagraniczny korespondent ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy polisę OC.

odszkodowanie z oc sprawcy

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here